Informacje

Centrum Katowic nocą. Obok Spodka wyrosną dwa nowe wieżowce, które zdominują pejzaż centrum miasta. Nawet nocą, fot. freeimages.com
Centrum Katowic nocą. Obok Spodka wyrosną dwa nowe wieżowce, które zdominują pejzaż centrum miasta. Nawet nocą, fot. freeimages.com

Najlepsza działka Katowic – obok Spodka wyrośnie kompleks biurowy w śląskim stylu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 grudnia 2015, 08:31

  • 2
  • Powiększ tekst

Firma TDJ Estate otrzymała ostateczne pozwolenie na budowę kompleksu biurowego obok katowickiego Spodka. Powstanie on w miejscu wyburzanego gmachu Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Właśnie trwa ostatni etap prac rozbiórkowych tego budynku.

Pozwolenie na budowę katowicki magistrat wydał 23 listopada br. i ponieważ żadna z instytucji nie złożyła odwołania w czwartek zyskała status ostatecznej - podali w czwartek przedstawiciele inwestora. Firma TDJ Estate informuje, że w miejsce kolejowego budynku powstanie kompleks biurowy składający się z dwóch wieżowców połączonych parkingiem.

Prezes TDJ Maciej Wójcik zaznaczył, że to jeszcze nie czas na przedstawienie wszystkich szczegółów, ponieważ dokładny kształt projektu zależy od wielu elementów, co do których stosowne decyzje zostaną podjęte w kolejnych miesiącach.

"To bardzo ważna inwestycja nie tylko dla naszej firmy, ale także dla Katowic i regionu. W historii miasta, a zwłaszcza tej działki, wielokrotnie planowano rozmaite działania, a wręcz składano obietnice, m.in. w formie wizualizacji, których później nie dotrzymywano. Nasza postawa jest inna. Chcemy odpowiedzialnie i rzetelnie informować o projekcie, opowiadając o jego potwierdzonych szczegółach" - zaznaczył.

Na razie pewne jest, że w sąsiedztwie Spodka powstanie kompleks dwóch wysokościowców połączonych podziemnym garażem. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie przeznaczona na funkcję biurową, która zostanie uzupełniona o przestrzeń handlowo-usługową.

Przesądzone jest także, że obiekty nie powstaną równolegle, lecz w dwóch etapach. Ma to zapewnić możliwość płynnej komercjalizacji oraz stworzyć perspektywę elastycznego rozwoju potencjalnym najemcom.

W tworzenie projektu zaangażowała się bytomska pracownia architektoniczna Medusa Group. Jej przedstawiciele są odpowiedzialni także za całokształt dokumentacji architektonicznej nowego obiektu.

"Śląski rodowód pracowni, znajomość klimatu, historii i tradycji regionu, ma dla nas, jako inwestora silnie związanego z tą częścią kraju, szczególną wartość. Liczymy, że zaangażowanie doświadczonego zespołu oraz realizacja wizji architektów spotka się z przychylnym przyjęciem społeczności lokalnej i docelowych odbiorców" - mówi prezes Wójcik.

Tymczasem na terenie nieruchomości trwa ostatni etap prac rozbiórkowych. Dotychczas całkowicie wyburzona została konstrukcja nadziemna dawnego kolejowego obiektu. Obecnie trwają roboty zmierzające do usunięcia jego fundamentów oraz przygotowania terenu pod kolejny etap inwestycji.

Wyburzany wieżowiec przez lata należał do Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach. Latem 2013 r. firma TDJ Estate kupiła go od PKP za 29 mln zł.

Działka, na której stał stary i wkrótce powstanie nowy budynek jest położona tuż obok Spodka i wybudowanych niedawno gmachów Międzynarodowego Centrum Kongresowego i nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze