Informacje

Nowy prezes TVP Jacek Kurski w siedzibie firmy przy ul. Woronicza, Fot. PAP/Radek Pietruszka
Nowy prezes TVP Jacek Kurski w siedzibie firmy przy ul. Woronicza, Fot. PAP/Radek Pietruszka

"Dobra zmiana" w mediach: Jacek Kurski w TVP, Barbara Stanisławczyk w Polskim Radiu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 stycznia 2016, 21:52

    Aktualizacja: 9 stycznia 2016, 08:34

  • 11
  • Powiększ tekst

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał w piątek na prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk. W poniedziałek minister skarbu ma zaprezentować nowe rady nadzorcze tych mediów.

Jak powiedział PAP wiceminister kultury ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański, wiceprezesem TVP został Maciej Stanecki, a w zarządzie Polskiego Radia zasiądą Marcin Palade i Jerzy Kłosiński. Dodał, że minister skarbu w poniedziałek zaprezentuje nowe składy rad nadzorczych obu spółek.

tytuł

Nowo mianowana prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk w siedzibie Polskiego Radia przy ul. Modzelewskiego w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Zmiany we władzach spółek mediów publicznych wynikają z noweli ustawy o radiofonii i telewizji, która po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek, weszła w życie w piątek. Na jej mocy wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, a wybór nowych władz - do czasu przeprowadzenia kompletnej reformy mediów publicznych - przypadł ministrowi skarbu państwa.

Kamil Dąbrowa został zwolniony z funkcji dyrektora - redaktora naczelnego radiowej Jedynki - poinformował w piątek rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski. Po południu stanowiska stracili także szefowie: IAR, Trójki, Polskiego Radia dla Zagranicy oraz Agencji Promocji.

Dąbrowa, po przegłosowaniu przez parlament zmian pozwalających ministrowi skarbu na powołanie szefów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz kończących kadencję dotychczasowych ich władz zdecydował, by od 1 stycznia w stacji o pełnej godzinie emitować hymn Polski na zmianę z hymnem UE. Jak wyjaśniał była to forma zwrócenia uwagi na zagrożenie pluralizmu i wolności słowa w mediach publicznych, które wprowadza tzw. mała nowelizacja ustawy medialnej.

Pełnienie obowiązków dyrektora - redaktora naczelnego Programu 1 Polskiego Radia S.A. powierzył sekretarzowi Redakcji Jedynki Marzenie Wyczółkowskiej.

W związku z wnioskiem Mariusza Borkowskiego o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, zaakceptowanym przez poprzednie władze spółki, zarząd odwołał go ze stanowiska dyrektora - redaktora naczelnego Informacyjnej Agencji Radiowej (IAR) Polskiego Radia i powierzył pełnienie obowiązków szefa IAR sekretarzowi tej redakcji Agnieszce Leo-Sielickiej.

Wobec zgody poprzednich władz PR S.A. na prośbę Magdaleny Jethon o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, zarząd spółki zdecydował o odwołaniu jej ze stanowiska dyrektora - redaktora naczelnego Programu 3 Polskiego Radia S.A. Obecnie Trójką kieruje zastępca dyrektora, redaktora naczelnego stacji Anna Krakowska.

Zarząd odwołał również ze stanowiska dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy Juliusza Michała Maliszewskiego, powierzając obowiązki dyrektora Programu sekretarz Redakcji PRdZ. Alicji Duraj.

Z zajmowanej funkcji odwołano także dyrektor Agencji Promocji Violettę Suchecką, powołując na to stanowisko Mirosławę Mieszkowską.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze