Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

Andrzej Duda odpowiada Zachodowi w "Financial Times"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 stycznia 2016, 09:53

  • 6
  • Powiększ tekst

Według wielu badań większość Polaków straciło zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Są także niezadowolenie z krajowego systemu opieki medycznej i głośno domagają się zmian w edukacji — pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym przez opiniotwórczy brytyjski „Financial Times”.

Artykuł jest zatytułowany „Polska jest wciąż proeuropejska”.

Chcą modernizacji armii. Są przygnieceni bizantyjską biurokracją, która utrudnia tworzenie firm i nowych miejsc pracy — dodał.

Tekst jest zwięzłą definicją sytuacji Polaków ostatnich lat i ma być odpowiedzią na niewybredne ataki, także ze strony publicystów „FT” na nowy parlament i rząd, który pierwszy raz w historii zdobył samodzielną większość, a został wybrany przez Polaków właśnie po to, aby spróbować zaradzić problemom, których nie załatwiła poprzednia ekipa.

Głowa państwa polskiego odniosła się m.in. do tak podnoszonego przez zachodnie media argumentu o rosnącym PKB, co jednak nie oddaje skali rosnących nierówności w polskim społeczeństwie. Skutkuje to olbrzymią emigracją, także do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii i tak bolesnym dla młodej gospodarki „drenażem mózgów”, czyli stratą młodych naukowców wybierających emigrację.

Duże miasta są w rozkwicie, jednak wielu Polaków nie skorzystało na transformacji komunistycznej gospodarki — pisze prezydent RP.

Andrzej Duda przypomniał w tekście o skali korupcji i nepotyzmu, z jakim Polacy mieli do czynienia w czasie ośmioletnich rządów PO-PSL. We fragmencie dotyczącym mediów napisał o czystkach w mediach, których ofiarą padli kilka lat temu konserwatywni dziennikarze.

Prezydent zapewnia o woli Polaków i nowych władz utrzymania proeuropejskiego kursu i kontynuowania dobrych relacji m.in. z Niemcami. Wyraził chęć wspólnego rozwiązywania problemów, które dotykają Europę, w tym kryzysu wokół imigracji czy zagrożenia ze strony Rosji. Podkreślił jednocześnie jak ważną rzeczą dla Polski jest zagwarantowanie mocniejszej natowskiej flanki na wschodzie.

Slaw/ ft.com/ Financial Times/

Powiązane tematy

Komentarze