Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Koniec z bizancjum w państwowych spółkach: Będzie nowy system dla prezesów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 stycznia 2016, 13:52

    Aktualizacja: 29 stycznia 2016, 14:25

  • 1
  • Powiększ tekst

*Do końca tego półrocza powinniśmy mieć nowe zasady wynagradzania członków rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa - poinformował dziś minister skarbu Dawid Jackiewicz. Dodał, że chodzi o uniknięcie wielomilionowych wynagrodzeń i odpraw, gdy spółki na to nie stać.

"Doszliśmy do wniosku, że to czego najbardziej potrzeba w skutecznym nadzorze, to uregulowanie kwestii związanych z władzami tych spółek, abyśmy mieli dobrych menadżerów, abyśmy mieli dobre organy zarządzające spółkami Skarbu Państwa. Trzeba oczywiście zaproponować należyte, godne wynagrodzenie, ale nie może być tak, że prezesi spółek skarbu państwa niezależnie od ich wielkości, niezależnie od tego za jaki majątek odpowiadają, ilu zatrudniają pracowników, otrzymują bardzo podobne, zbliżone wynagrodzenie" - mówił na konferencji prasowej Jackiewicz.

"Chcielibyśmy, aby było pewne rozróżnienie pomiędzy prezesem, zarządem spółki, której kapitalizacja wynosi kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt miliardów złotych, a władzami spółek, których wartość jest szacowana na kilkanaście milionów, czy też spółkami, które zatrudniają kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy pracowników, a spółkami, których zatrudnienie (...) wynosi kilkadziesiąt, czy kilkaset osób" - argumentował.

Jak zaznaczył, żeby wprowadzić takie rozróżnienie, resort przygotowuje projekt ustawy o sposobie wynagradzania członków rad nadzorczych i zarządów.

"Jest już ona na końcowym etapie prac i myślę, że pod koniec pierwszego kwartału tego roku zostanie publicznie zaprezentowana, poddana pewnym konsultacjom, a potem przeprowadzimy proces legislacyjny, który oczywiście siłą rzeczy też potrwa kilkanaście tygodni" - powiedział szef resortu skarbu. "Zatem do końca tego półrocza powinniśmy mieć nowe zasady wynagradzania członków rad nadzorczych i zarządów oparte o zasadę solidaryzmu społecznego, oparte o zasadę przyzwoitego sposobu wynagradzania, ale przede wszystkim o zasady dostosowane do możliwości finansowych poszczególnych spółek tak, aby nie tworzyć wielomilionowych wynagrodzeń, wielomilionowych odpraw w sytuacji, kiedy spółki po prostu na to nie stać" - podsumował Jackiewicz.

Wiceszef MSP Filip Grzegorczyk informował w czwartek, że w MSP trwają analityczne prace dotyczące zasad kształtowania wynagrodzeń członków organów spółek z udziałem Skarbu Państwa. "Obecnie obowiązuje mocno wadliwa, mocno kontrowersyjna tzw. ustawa kominowa. (...) Postanowiliśmy zmienić filozofię wynagradzania menedżerów, a także członków rad nadzorczych" - podkreślił. Zapowiedział, że "prace analityczne w tym zakresie dobiegają końca". "Myślę, że w lutym projekt dotyczący zasad kształtowania wynagrodzeń będziemy kierować do uzgodnień międzyresortowych" - mówił Grzegorczyk.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze