Informacje

fot. materiały PGNiG
fot. materiały PGNiG

41 nowych krajowych odwiertów PGNiG w 2015 r.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 stycznia 2016, 11:11

  • 0
  • Powiększ tekst

41 nowych odwiertów, zarówno badawczych, poszukiwawczych, rozpoznawczych jak i eksploatacyjnych wykonało w Polsce w 2015 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – podała spółka. Odwierty zlokalizowane są w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.

Dziesięć odwiertów poszukiwawczo-rozpoznawczych to odwierty pozytywne, czyli takie w których stwierdzono występowanie złóż gazu ziemnego; ich łączne zasoby szacuje się na ok. 3,7 mld m sześc. gazu - ok. 24,2 mln boe (boe to baryłka ekwiwalentu ropy naftowej).

Ponadto spółka wywierciła siedemnaście odwiertów eksploatacyjnych. Siedem z nich to odwierty ropne. Przewidywana roczna produkcja ropy z czterech odwiertów to 154 tys. ton (ok. 1,16 mln boe), natomiast pozostałe trzy odwierty oczekują jeszcze na próby końcowe. Inne to odwierty z produkcją gazu w ilości 90 mln m sześc. na rok, tj. ok. 0,35 mln boe.

Jak podaje PGNiG w 2015 r. do eksploatacji włączono 15 odwiertów - w tym 13 gazowych i 2 ropne. Przewidywana produkcja z tych odwiertów to ok. 105 mln m sześc. gazu (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy) i 5,9 tys. t ropy (w sumie ok. 0,72 mln boe) rocznie.

W 2015 r. PGNiG na podstawie odkryć z lat poprzednich udokumentowało zasoby węglowodorów o wielkości 27 mln boe.

PGNiG SA zajmuje się poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie Karpat, Pogórza Karpackiego i na Niżu Polskim zarówno we własnym zakresie, jak i we współpracy z partnerami.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze