Informacje

fot. FreeImages.com/Alp Yetiskin
fot. FreeImages.com/Alp Yetiskin

UE nakłada cła antydumpingowe na produkty stalowe z Chin. Ruszy chińsko-unijna wojna o stal?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 lutego 2016, 12:32

  • 1
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska nałożyła cła antydumpingowe na import blachy walcowanej na zimno z Chin, wdrożyła też postępowania antydumpingowe w sprawie trzech importowanych z Chin produktów stalowych. Unijny sektor stalowy ostrzega, że Chiny zagrażają hutnictwu w UE.

Decyzje te zapadły w chwili, gdy sektor stalowy w UE alarmuje, że zalewająca unijny rynek subsydiowana stal z Chin zagraża unijnemu hutnictwu.

Nowe postępowania antydumpingowe dotyczą sprowadzanych z Chin rur stalowych bez spawu, ciężkich płyt oraz blachy walcowanej na gorąco. Jeśli KE uzna, że produkty te importowane są do UE po zaniżonych cenach, to wprowadzi cła antydumpingowe, aby chronić europejski przemysł przed skutkami nieuczciwego handlu.

Aktualnie w UE obowiązują środki antydumpingowe na import 37 produktów stalowych, a Komisja prowadzi dziewięć postępowań antydumpingowych dotyczących tego sektora.

"Sektor stalowy stoi obecnie w obliczu wielu wyzwań. Instrumenty ochrony handlu nie mogą rozwiązać wszystkich tych problemów, ale Komisja Europejska sięga po narzędzia, którymi dysponuje, aby zapewnić równe warunki gry. Nie możemy pozwolić na to, by nieuczciwa konkurencja zagrażała naszemu przemysłowi" - oświadczyła unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Wprowadzone w piątek tymczasowe cła antydumpingowe na blachę walcowaną na zimno wynoszą od 13,8 proc. do 16 proc. na produkty sprowadzane z Chin oraz od 19,8 proc. do 26,2 proc. w przypadku importu z Rosji.

W ubiegłym tygodniu ministrowie odpowiedzialni za sprawy gospodarcze z Niemiec, Polski, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Luksemburga zwrócili się do KE o podjęcie działań mających zaradzić kryzysowi na rynku stali, który związany jest z dumpingowymi cenami stosowanymi przez Chiny. W liście wezwali oni Komisję do zreformowania unijnych instrumentów ochrony handlu.

15 lutego w Brukseli pracodawcy i pracownicy sektora stalowego mają manifestować przeciwko chińskim cenom dumpingowym, a także przeciw przyznaniu temu krajowi statusu gospodarki rynkowej.

EUROFER szacuje, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przywóz chińskiej stali do UE podwoił się, prowadząc do utraty wielu miejsc pracy w Europie. Według związku roczna nadwyżka produkcyjna Chin wynosi 400 mln ton, czyli mniej więcej trzy razy więcej niż całkowity popyt na stal w UE; sięga on 155 mln ton.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze