Informacje

Mateusz Morawiecki, fot. Wikipedia/Marek Mytnik - Bank Zachodni WBK/CC BY-SA 3.0
Mateusz Morawiecki, fot. Wikipedia/Marek Mytnik - Bank Zachodni WBK/CC BY-SA 3.0

Plan Morawieckiego: konkurencyjność i innowacyjność kluczowe dla rozwoju Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 lutego 2016, 13:12

  • 9
  • Powiększ tekst

Plan Morawieckiego zakłada wskazanie obszarów polskiej gospodarki z największym potencjałem konkurencyjności i innowacyjności i skierowanie tam znaczących inwestycji - zapowiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Wzrost uprzemysłowienia, więcej dobrze płatnych miejsc pracy, wspieranie polskiego eksportu i ułatwienia dla biznesu na polu innowacyjności - przewiduje tzw. plan Morawieckiego, czyli strategia rozwoju Polski na 25 lat, którym we wtorek zajmie się rząd. Źródła jego finansowania to tanie kredyty i zwiększanie oszczędności.

Mateusz Morawiecki jest wicepremierem i ministrem rozwoju w rządzie Beaty Szydło.

Gowin ocenił, że plan Morawieckiego "jest chyba najśmielszym po 1989 roku, najbardziej wszechstronnym programem rozwoju gospodarczego Polski".

"To program przewidujący zmianę modelu rozwoju, stawiamy dosyć oczywista diagnozę, że Polska znalazła się w pułapce średniego wzrostu i nie da się już dłużej konkurować na światowych rynkach niskim poziomem wynagrodzeń - trzeba postawić na rozwój innowacyjnej gospodarki" - tłumaczył szef resortu nauki.

Gowin nie chciał zdradzać szczegółów planu, bo - jak dodał - jest to zadanie dla samego autora. Zapowiedział, że jednym z jego kluczowych elementów będzie wskazanie takich obszarów polskiej gospodarki, w których rząd dostrzega największy potencjał wzrostu konkurencyjności i innowacyjności. W te wytypowane dziedziny mają być kierowane duże inwestycje pochodzące zarówno z funduszy unijnych jak i z budżetu państwa. "Planujemy także, że w ramach tego planu wskazać pewne specjalizacje regionalne" - dodał wicepremier.

Według niego, analogicznie do innowacyjnych obszarów w gospodarce, resort nauki wskaże podobne dziedziny w polskiej nauce. "Nałożymy na siebie te dwie mapy i zobaczymy, w których obszarach te mapy się pokrywają" - zapowiedział Gowin.

"Jeżeli polska gospodarka ma być innowacyjna w sposób trwały, to jej rozwój musi w jak największym stopniu opierać się o zasoby polskiej nauki" - powiedział Gowin. W jego ocenie jednym z przykładów takiego połączenia dużego potencjału gospodarczego i naukowego jest Dolina Lotnicza - klaster w woj. podkarpackim skupiający ponad 120 podmiotów z tej branży.

Gowin podkreślił, że wzrost innowacyjności jest jednym z podstawowych priorytetów rządu premier Beaty Szydło. Jak zapowiedział, resort nauki i szkolnictwa wyższego jeszcze w lutym zamierza przedstawić poważną nowelizację ustawy o innowacyjności. "Pokażemy tam przede wszystkim katalog nowych ulg dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w branży innowacyjnej" - wyjaśnił wicepremier.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze