Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Atak na szpital i okup opłacony bitcoinami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lutego 2016, 14:23

  • 1
  • Powiększ tekst

Hollywood Presbyterian Medical Center - spory szpital znajdujący się w Los Angeles - przyciągnął w ostatnim czasie uwagę osób zainteresowanych wirtualnymi walutami. Jest to bowiem pierwsza znana placówka, która opłaciła swoisty haracz wobec nękających ją hakerów bitcoinami.

Szpital w Hollywood (Los Angeles, USA) padł na początku miesiąca ofiarą ataku hakerskiego. Placówka należy do najbardziej zinformatyzowanych szpitali w kraju, toteż hakerzy (których dotąd nie udało się zidentyfikować i zatrzymać) nie mieli problemów z przejęciem kontroli nad windami, wglądem do archiwów medycznych lub zakłócaniem przepływu prądu, realnie narażając zdrowie i życie przebywających w placówce pacjentów. Hakerzy zapowiedzieli, że przestaną nękać szpital, jeśli ten wpłaci na ich konto 40 bitcoinów (równowartość 17 tys. dolarów). Szpital zgodził się na układ i w tym tygodniu kwotę wpłacił.

W przypadku schwytania przez władze hakerom grozi kilkanaście lat więzienia. A to i tak tylko dzięki temu, że żadnemu z 500 pacjentów szpitala nie stała się krzywda.

Według oficjalnych danych władz jest to 158 atak hakerski od 2010 roku, którego celem była placówka cywilna i podczas którego wyciec mogły dane osobiste pacjentów lub obywateli USA.

CoCal Crime/ Los Angeles Times/ as/

Powiązane tematy

Komentarze