Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Ministerstwo Rozwoju: 750 mln zł ze środków unijnych dla polskich firm na badania przemysłowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 marca 2016, 19:02

    Aktualizacja: 1 marca 2016, 19:06

  • 0
  • Powiększ tekst

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się - od 4 kwietnia do 29 lipca br. - o unijne wsparcie na badania przemysłowe i prace rozwojowe. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewidziało na ten cel 750 mln zł.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło już kolejny konkurs z nowej perspektywy unijnej z programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020.

"Podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac badawczo-rozwojowych w prowadzonej działalności - to cel ogłoszonego we wtorek dla mikro, małych i średnich (MŚP) firm konkursu z programu +Inteligentny Rozwój+" - podkreślił resort rozwoju.

Konkurs - jak wyjaśniło ministerstwo - jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale też do dużych firm. "W dwóch ubiegłorocznych konkursach (...) pozytywną ocenę formalną przeszło 1887 wniosków" - zaznaczyło MR. Do tej pory podpisano 104 umowy. Dotyczyły one m.in. technologii produkcji nowych materiałów budowlanych, leczenia określonych typów nowotworów czy preparatów stymulujących odporność roślin.

"Złożone wnioski oceni panel ekspertów posiadających zarówno wiedzę naukową, jak i z zakresu prowadzenia biznesu. Specjaliści przeanalizują m.in. nowatorstwo rezultatów projektu, rynkowe zapotrzebowanie na dane rozwiązanie, opłacalność jego wdrożenia oraz szansę na prawidłową realizację przedsięwzięcia. Proces ten potrwa 60 dni od zamknięcia naboru wniosków" - podkreślił resort.

Program "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 ma pobudzić innowacyjność polskiej gospodarki. Jednym z jego zadań jest dofinansowanie innowacyjnych projektów firm od fazy pomysłu do wprowadzenia nowych lub ulepszonych rozwiązań na rynek. Ma on także promować współpracę biznesu i nauki.

Jest on drugim pod względem budżetu programem na lata 2014-2020 i największym w Unii Europejskiej finansującym badania, rozwój oraz innowacje. Na jego realizację przeznaczono ponad 10 mld euro (8,6 mld z UE).

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze