Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Stadion Narodowy do zamknięcia? Wykonawcy alarmują - obiekt nie spełnia wymagań bezpieczeństwa!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 15 lutego 2013, 10:48

  • 1
  • Tagi: biznes budowlanka budownictwo Euro 2012 gospodarka piłka nożna stadion narodowy
  • Powiększ tekst

Stadion Narodowy nie spełnia norm przeciwpożarowych – uważa międzynarodowa kancelaria Cameron McKenn, która złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury. Według prawników, obiekt powinien zostać natychmiast zamknięty.

Sprawa wygląda na poważną, choć lekceważoną przez zarządcę – Narodowe Centrum Sportu. Z artykułu w „Gazecie Polskiej Codziennie” wynika, że NCS bagatelizuje zagrożenie dla życia w czasie organizowanych imprez masowych. „Unieruchomienie hydrantów na obiekcie, ich uszkodzenie, brak bram dymoszczelnych oraz kurtyn dymowych […]” – to jedne z wielu uchybień wymienionych w zawiadomieniu do prokuratury.

Pozew skierowała międzynarodowa kancelaria prawna Cameron McKenna w imieniu wykonawców Stadionu: firm Alpine Construction Polska oraz Hydrobudowa Polska, których podwykonawcami byli Solid-Bud i Małkowski. Wykonawcy alarmują, że stadion „nie spełnia wielu wymagań bezpieczeństwa na skutek zaniedbań po stronie nadzorcy – NCS”: „W ramach inwestycji Wykonawca zrealizował systemy przeciwpożarowe. […] W dniu przejęcia stadionu przez NCS instalacje te były sprawne, co potwierdziły zarówno NCS, jak i właściwe organy administracji publicznej” – czytamy w pozwie do prokuratury.

Według prawników zabezpieczenia przestały spełniać swoją funkcję ze względu na niewłaściwą eksploatację. Wiele urządzeń zostało uszkodzonych mechanicznie. Stwarzają one zagrożenie zadymienia dróg przeciwpożarowych. Już po stwierdzeniu nieprawidłowości na Stadionie Narodowym odbyło się wiele imprez, na których obecnych było kilkadziesiąt tysięcy osób – m.in. koncerty Madonny, Coldplay czy mecz futbolu amerykańskiego.

ruk, „GPC”

Komentarze