Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

Donald Trump zagrożeniem dla rynków finansowych?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 marca 2016, 07:19

  • 5
  • Powiększ tekst

Wygrana Donalda Trumpa w prawyborach prezydenckich w USA uwidoczniła ryzyko polityczne, które może zagrozić gospodarce USA. Jak powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej,nieznany kierunek polityki zagranicznej i poglądy gospodarcze Trumpa już teraz powodują duże zawirowania i niepewność na rynkach finansowych.

Obecna sytuacja może ograniczać decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw i wpływać negatywnie na poziom wzrostu gospodarczego oraz koniunkturę w USA.

– Wygrana Trumpa w wyborach mogłaby się przyczynić do zmaterializowania kolejnych ryzyk zagrażających USA. Kandydat chciałby przeprowadzić reformę podatkową, której celem byłoby zmniejszenie obciążeń podatkowych dla osób fizycznych i przedsiębiorstw. To działanie miałoby pozytywny wpływ na konsumpcję gospodarstw domowych oraz zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw, jednak wydatkom na ten cel nie towarzyszą odpowiednie ograniczenia budżetowe. Zgodnie z szacunkami, reforma podatkowa Trumpa spowodowałaby wzrost długu publicznego kraju o 80% w ciągu kolejnych dwudziestu lat. Trump sygnalizuje również pomysł nałożenia ceł importowych na produkty sprowadzane z Chin oraz ograniczenie imigracji do USA. Efektem tego byłby utrudniony dostęp do taniej siły roboczej i podwyższenie poziomu płac w Stanach Zjednoczonych - ocenia Sielewicz.

eNewsroom.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze