Informacje

Fot. Freeimages/Lorena v-e
Fot. Freeimages/Lorena v-e

Coraz mniej migrantów przedostaje się z Turcji do Grecji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 kwietnia 2016, 11:02

  • 0
  • Powiększ tekst

Spada liczba migrantów, którzy przeprawiają się z Turcji do Grecji. Jak podał w środę rano grecki sztab kryzysowy, w ciągu ostatnich 24 godzin było to tylko 68 osób. W ciągu poprzedniej doby na greckie wyspy na Morzu Egejskim trafiło z Turcji 225 migrantów.

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją od 4 kwietnia uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przenoszeni z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. Władze unijne szacują, że będzie to łącznie 72 tys. osób. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

W poniedziałek na mocy umowy unijno-tureckiej, mającej na celu ograniczenie migracji do Europy, z greckich wysp Lesbos i Chios odesłano do Turcji 202 migrantów. Ze względu na nagły wzrost wniosków o azyl, składanych przez migrantów, którzy najpewniej będą musieli być i tak odesłani do Turcji, deportację kolejnej grupy migrantów przeniesiono ze środy na piątek. Zmiana nastąpiła na wniosek władz w Atenach.

W sumie w Grecji po zamknięciu szlaku bałkańskiego znalazło się ok. 50 tys. migrantów.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze