Informacje

Prezes i właściciel Comarchu prof. Janusz Filipiak, fot. materiały Comarch
Prezes i właściciel Comarchu prof. Janusz Filipiak, fot. materiały Comarch

Comarch w 2015 roku: 9-proc. wzrost sprzedaży i 20-proc. wzrost eksportu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 kwietnia 2016, 21:42

    Aktualizacja: 29 kwietnia 2016, 21:46

  • 1
  • Powiększ tekst

Comarch opublikował wyniki finansowe za 2015 rok. W tym okresie Comarch, miał 1,132 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży wobec 1,038 mld zł przed rokiem. 51 proc. całości przychodów pochodzi ze sprzedaży na rynkach zagranicznych, co stanowi wzrost wartości eksportu o 20 proc. w porównaniu do roku 2014. Zysk operacyjny za okres rozliczeniowy sięgnął 113,0 mln zł i wzrósł o 14,5 mln zł rok do roku. W 2015 roku Grupa Comarch przyjęła 826 nowych pracowników, co oznacza wzrost zatrudnienia o 19,6 proc.

Działalność zagraniczna

Comarch intensywnie rozwijał działalność poza granicami Polski. W 2015 roku powstały centra rozwoju biznesu m.in.: w Malezji, Kanadzie, Szwecji, Argentynie oraz we Włoszech. Ekspansja na nowe rynki zagraniczne przyniosła pozytywne wyniki, sprzedaż eksportowa w 2015 roku stanowiła 51 proc. przychodów wobec ponad46 proc. przed rokiem.

Dynamicznie zwiększa się sprzedaż w Ameryce Północnej, Wielkiej Brytanii i krajach Beneluksu. Z kolei działalność biznesowa prowadzona w regionie DACH (Niemcy z Austrią i Szwajcarią) wygenerowała blisko jedną czwartą przychodów firmy.

Kolejny rok z rzędu Grupa Comarch pokazuje solidne wyniki finansowe. To wynik konsekwentnie realizowanej od wielu lat strategii opartej na własnych produktach i rozwoju działalności zagranicznej. Szerokie portfolio nowoczesnych systemów informatycznych oraz wysokiej jakości usługi sprawiają, że Comarch jest jednym z głównych graczy na rynku rozwiązań IT w Polsce i coraz częściej rywalizuje z największymi konkurentami, co więcej, wygrywa duże kontrakty na rynkach zagranicznych. Tylko w 2015 roku podpisaliśmy umowy ze szwedzkim przewoźnikiem Scandinavian Airlines oraz tureckimi liniami lotniczymi Turkish Airlines. Kontynuujemy również współpracę z klientami, którzy od lat korzystają z usług Comarch. Chociażby firma BP, która jest z nami od 15 lat – mówi Konrad Tarański, wiceprezes Zarządu Comarch S.A oraz dyrektor finansowy. Dodatkowo stale inwestujemy w rozwój nowych oraz udoskonalanie istniejących produktów informatycznych. W 2015 roku nakłady na prace badawcze przekroczyły 12% przychodów ze sprzedaży Grupy.

Rynek medyczny

Od kilku lat Grupa inwestuje w rozwiązania IT dla medycyny (Teleradiologia, Telemedycyna, systemy HIS, systemy do zarządzania dokumentacją medyczną), obejmujące produkcję oprogramowania, urządzeń medycznych oraz świadczenie opartych na nich usług. Na skutek połączenia spółek iMed24 S.A. oraz ESAProjekt sp. z o.o. powstał Comarch Healthcare S.A, który oprócz usług nowoczesnego Centrum Medycznego, ma w swojej ofercie szereg rozwiązań IT dla branży medycznej.

Konsekwentnie prowadzone działania zarówno inwestycyjne, jak i organizacyjne, przyniosły pozytywne rezultaty i spółka zanotowała wzrost przychodów o 60,8 proc. ze sprzedaży oprogramowania i usług dla sektora medycznego do poziomu 49,9 mln zł, co stanowiło 4,4 proc. całości przychodów Grupy.

Wzrost zatrudnienia

W związku z dynamicznym rozwojem, Comarch stale poszukuje specjalistów do pracy zarówno w oddziałach firmy w Polsce, jak i spółkach działających na całym świecie, m.in.: w Belgii, Chile, Hiszpanii, Malezji, Turcji oraz Włoszech. Obecnie w Grupie Comarch pracuje ponad 5 tys. osób Tylko w 2015 roku zatrudnionych zostało 826 osób, co oznacza wzrost zatrudnienia o 19,6 proc.

Comarch w trzecim kwartale 2015 roku oddał do użytku kolejny biurowiec w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. W nowym budynku powstało także nowoczesne data center, a wkrótce zostanie oddane do użytkowania laboratorium i hala produkcyjna do produkcji własnych urządzeń elektronicznych. To już szósta inwestycja spółki na terenie Krakowskiej SSE.

Oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze