Informacje

Marek Jakubiak: "Grupa Endecja ma tworzyć nowe elity"

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 21 maja 2016, 17:30

    Aktualizacja: 23 maja 2016, 09:29

  • 8
  • Powiększ tekst

Założone przez grupę polityków partii Pawła Kukiza, ekspertów i publicystów Stowarzyszenie Endecja ma ambitne cele, także w sferze ekonomii. O planach i pomysłach na zmiany w polskiej gospodarce mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl przedsiębiorca i poseł na Sejm RP - Marek Jakubiak.

Arkady Saulski: Nowa inicjatywa - Endecja - skupia polityków, publicystów a także biznesmenów takich jak pan. Czy znaczy to, że Endecja ma już jakiś wykrystalizowany program gospodarczy? Pomysły na reformy ekonomiczne?

Marek Jakubiak: Stowarzyszenie Endecja jest formą aktywnego działania. Jesteśmy zdania, iż należy podjąć pewne inicjatywy. Wynika to z rozczarowania polityką PiS. Polityką, która traktuje przedsiębiorców jak bandytów. Traktuje się przedsiębiorców w taki sposób jakby uznawano iż ten kto posiada pieniądze - z pewnością je ukradł. Taka polityka nam nie odpowiada, uważamy, iż należy wiele zmienić w polskiej polityce wobec przedsiębiorców, biznesu.

Co dokładnie według was należy zrobić?

Przede wszystkim prawo musi być uproszczone. Mamy wiele przykładów na to jak arbitralne decyzje urzędników psują biznes. Trzeba też bezwzględnie zlikwidować CIT - opieramy się tutaj (ale nie tylko w tej kwestii) na opiniach i wyliczeniach Centrum im. Adama Smitha i chcielibyśmy, żeby prawo w prosty sposób obejmowało przedsiębiorczość. Ryczałtowa obywatelska emerytura - to także zasadna idea. Ale trzeba mniej wydawać a więcej zarabiać, tymczasem PiS buduje elektorat poprzez rozdawnictwo, a my nie zgadzamy się na jałmużnę dla obywateli a to stanie się przyczyną licznych konfliktów.

Domyślam się, iż mówi pan też o programie 500 Plus?

W przyszłym roku zabraknie pieniędzy na 500 Plus i PiS będzie musiał pomyśleć nad sfinansowaniem budżetu. Wtedy nie wystarczy już ciągłe "ganianie złodziei". Mamy więc dysonans - albo powstanie państwo socjalistyczne albo państwo policyjne, ścigające ukrywających się za każdym rogiem "złodziei". Tego się obawiamy.

Według pana program 500 Plus będzie klęską PiS?

Chcę to wyraźnie powiedzieć - program 500 Plus doprowadzi do klęski PiS, jestem tego pewien. W przyszłym roku trzeba będzie zapisać 15 lub 20 mld złotych na wypłaty 500 Plus. A czym te wypłaty pokryjemy?

Więc program 500 Plus zostanie zlikwidowany?

Będzie wypłacane coraz mniej pieniędzy. Będzie ograniczana dostępność kwoty i kanalizowanie tego wydatku w taki sposób aby był jak najmniejszy. Każdy komu PiS zabierze te 500 złotych, które wcześniej uzyskał w programie, każda z takich osób stanie się z miejsca wrogiem PiS.

Rafał Ziemkiewicz podczas swojego wystąpienia mówił też o tworzeniu nowych myśli oraz idei, elit dla polityki. W sferze gospodarczej mamy jednak przecież liczne inicjatywy - Instytut Misesa, Fundacja Republikańska, Stowarzyszenie Koliber - podejmiecie z nimi współpracę w tworzeniu rozwiązań dla gospodarki?

Grupa Endecja ma tworzyć nowe elity. W Polsce brakuje elit, a jeśli są - to są rozproszone. Są oczywiście "elity" uwłaszczone na majątku państwa, ale traktujemy ich jako, powiedzmy, dorobkiewiczów, którzy dorobili się majątku na spekulacjach. Nie są więc elitami odpowiedzialnymi do zarządzania państwem. Endecja będzie działała pragmatycznie w tym względzie - rozsądna budowa (w think tankach i grupach) kadr do objęcia władzy w przyszłości. Władzy racjonalnej i dbającej o interes Polski.

Czy macie już pomysły na nowe inicjatywy? Czy realnym jest by o wyniku kolejnych wyborów zadecydowała gospodarka a nie, jak w ubiegłym roku, pewien podział tożsamościowy o którym często wspomina Rafał Ziemkiewicz? Czy Polacy zaczną kierować się w swoich wyborach zawartością portfela aniżeli emocjami?

Tak, portfele zadecydują. Zadecydują skutki 500 Plus czy pomysły takie jak Mieszkanie Plus. Fajne pomysły, tylko kto za to zapłaci. Ludzie, którzy nie pojmują reguł ekonomii utrzymują, iż za tego rodzaju programy zapłacą przecież "złodzieje i ich spółki". Ale to nie jest źródło finansowe - źródłem pieniędzy powinny być inicjatywy na których państwo zarabia. Nie da się wiecznie gonić królika. To reguła wiadra - wszyscy z niego piją ale nikt nie dolewa wody. I tej wody za chwilę zabraknie. Nie będzie czego pić. Tak samo jest z rozdawnictwem. Ta polityka doprowadzi do szybszych wyborów.

Rozmawiał Arkady Saulski.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze