Informacje

Fot. AlexanderAlUS/CC BY-SA 3.0
Fot. AlexanderAlUS/CC BY-SA 3.0

Polscy naukowcy odkrywają nowe zastosowanie grafenu! Tym razem w medycynie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 maja 2016, 15:30

  • 1
  • Powiększ tekst

Grafen, nazywany często „materiałem przyszłości”, znajduje coraz więcej zastosowań. Kolejne odkrywa właśnie grupa polskich naukowców, która chce wykorzystać go do stworzenia przełomowego wynalazku w medycynie.

Grafen już niejednokrotnie udowadniał swoją wyjątkowość, ale wygląda na to, że potencjał „materiału przyszłości” – przynajmniej na razie – jest wręcz nieograniczony.

Tym razem grupa polskich naukowców chce wykorzystać go przy budowaniu specjalnej powłoki na medyczne urządzenia, która ma sprawić, że te inwazyjne przyrządy będą znacznie lepiej tolerowane przez ludzki organizm.

Odkrycia dokonali Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Polskiej Akademii Nauk. Udało im się wynaleźć i opracować powłokę dla stentów naczyniowych, czyli specjalnych sprężynek, które w medycynie są wykorzystywane do poprawiania drożności naczyń krwionośnych w ludzkim ciele.

Naukowcy odkryli, że organizm człowieka dużo lepiej reaguje na stenty z grafenową powłoką. To z kolei pozwoli lekarzom ograniczyć liczbę leków, które mogą przyczyniać się do obniżenia odporności pacjenta.

Polski projekt stentów grafenowych został już zgłoszony do urzędu patentowego. Niedawno zdobył również nagrodę na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lepine” w Paryżu.

Badania nad zastosowaniem grafenu w medycynie cały czas jednak trwają. Zdaniem naukowców mógłby on znaleźć zastosowanie również w innych produktach medycznych, takich jak sztuczne zastawki serca, cewniki czy elektrody stymulujące.

/mk

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze