Informacje

Kasa Stefczyka wspiera remont Bazyliki Mariackiej!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 czerwca 2016, 17:22

    Aktualizacja: 4 lipca 2016, 17:50

  • 0
  • Powiększ tekst

Potrzeba aż dziewięciu milionów złotych, aby pomóc Bazylice Mariackiej, największemu ceglanemu kościołowi na świecie i jednemu z najcenniejszych skarbów architektury sakralnej w Europie. Dzięki szerokiej inicjatywie społecznej, której mecenasem została Kasa Stefczyka, w dzieło remontowania świątyni włączyć się mogą nie wszyscy, którym leży na sercu los świątyni i Kościoła.

Pomysł akcji pomocowej nawiązuje do historii słynnego gdańskiego kościoła. Do czasu zniszczenia Bazyliki w czasie II wojny światowej, sklepienie świątyni zdobiły złocone gwiazdy a dziś w tym miejscu pozostały jedynie puste miejsca. Aby przy wrócić dawną świetność, na sklepienie powrócą przepięknie wykonane gwiazdy wotywne, które upiększą świątynie i jednocześnie staną się ofiarnymi cegiełkami, które pozwolą na dalszą renowację zabytku. Gwiazdy będą fundowali mieszkańcy regionu, firmy i instytucje. Cała akcja zorganizowana jest z bardzo dużym rozmachem, a mecenat nad nią objęła mecenat Kasa Stefczyka, udowadniając po raz kolejny, że dla instytucji opartej na polskim kapitale bardzo ważne jest społeczne zaangażowanie i troska o dzieła Kościóła.

tytuł

Na rozpoczynającej akcję konferencji prasowej ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, nie ukrywał, że liczy na hojność darczyńców: - Wierzymy, że wspólna troska o Bazylikę, tak jak było to przez wieki, tak i dziś, spotka się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wszystkich, którzy chcą, by Bazylika piękniała – mówił prałat i przypominał, że całe pokolenia gdańszczan nie tylko budowały, ale również troszczyły się o tą największą na świecie ceglaną świątynię. Po zniszczeniach II Wojny Światowej ogromnym wysiłkiem odbudowywano Bazylikę Mariacką jako symbol miasta. Było to możliwe dzięki ogromnej wierze i ofiarności wielu pokoleń mieszkańców.

tytuł

tytuł

  • Bazylika jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem Gdańska, bez odwiedzenia którego trudno wyobrazić sobie pobyt w Trójmieście. Przybywają do niej turyści i wierni z Polski i całego świata. Dziś świątynia nosząca dumny tytuł „Korony Gdańska” potrzebuje naszej pomocy – dodał Krzysztof Zwara, jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Bazyliki Mariackiej.

Ten wyjątkowy projekt wspiera Kasa Stefczyka. Jak podkreślał Mirosław Dembiński, wiceprezes lidera sektora polskich kas kredytowych, uczestnictwo w takim przedsięwzięciu jest powodem do radości i dumy: - Bazylika Mariacka to perła architektury sakralnej, ale przede wszystkim mocno bijące serce naszej katolickiej wspólnoty. Kasa Stefczyka powstała na fundamentach samopomocy, współdziałania w duchu chrześcijańskiej jedności. Od lat wspieramy dzieła ważne dla Polaków – mówił wiceprezes Kasy Stefczyka.

Obejrzyj materiał Stefczyk.tv o wyjątkowym projekcie renowacji Bazyliki Mariackiej:

Kasa Stefczyka mecenasem dzieła "Pokolenia dla Bazyliki"

Powiązane tematy

Komentarze