Informacje

Kongres 590: Andrzej Sosnowski, prezes Kasy Stefczyka: od przeszło 20 lat promujemy patriotyzm gospodarczy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 listopada 2016, 18:01

    Aktualizacja: 17 listopada 2016, 18:07

  • 0
  • Powiększ tekst

W Rzeszowie trwa Kongres 590 – ogromna konferencja największych przedsiębiorstw z całej Polski, której celem jest dialog o rozwoju polskiej gospodarki i wypracowanie rozwiązania dynamicznego i sprawnego wzrostu jej potencjału w oparciu o rodzime technologie, przedsiębiorstwa i przy wykorzystaniu dostępnych u nas surowców strategicznych.

O bardzo wysokim statusie konferencji świadczy choćby to, że wśród zaproszonych gości, obok przedstawicieli świata biznesu, znaleźli się m.in. prezydent Andrzej Duda, który objął Kongres swoim honorowym patronatem, premier Beata Szydło czy minister rozwoju i zarazem minister finansów Mateusz Morawiecki. 18 listopada podczas swojego wystąpienia minister Morawiecki ma zaprezentować Konstytucję dla biznesu, czyli serię rozwiązań prawnych, które mają zasadniczo ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.

Wśród zaproszonych gości reprezentujących biznes znaleźli się przedstawiciele największych i najsprawniejszych polskich firm: PGE, Grupy Azoty, PKO BP, PKN Orlen. Do grona dołączyła także, od lat promująca patriotyzm gospodarczy, Kasa Stefczyka. Kasę reprezentuje prezes Andrzej Sosnowski, który już przed Kongresem mówił, że odpowiedzialny biznes można budować tylko w oparciu o wzajemne zaufanie – przedsiębiorców, administracji państwowej i szeroko rozumianego społeczeństwa – które najlepiej wyraża idea patriotyzmu gospodarczego.

Na te właśnie rzeczy zwrócił uwagę prezes Kasy Stefczyka także podczas czwartkowego wystąpienia na Kongresie, biorąc udział w panelu panelu pt. „Ekonomia wartości - aksjologiczne podstawy rozwoju”, w którym uczestniczyli także przedstawiciele świata polityki i nauki.

Panel z udziałem prezesa Kasy Stefczyka poświęcony był m.in. wykorzystaniu dziedzictwa wolności i solidarności w naszym kraju, wykorzystaniu idei patriotyzmu gospodarczego i społecznej nauki Kościoła Katolickiego w prowadzeniu działań biznesowych.

Kasa Stefczyka to klasyczny przykład biznesu opartego na wartościach. Połączyliśmy doświadczenie amerykańskich unii kredytowych z przedwojennymi wzorcami działania Kas Stefczyka w oparciu o naukę społeczną Kościoła, tak jak w II Rzeczpospolitej, tak i teraz jest fundamentem i podstawą filozofii naszego działania. Oczywiście Kasy Stefczyka funkcjonują w oparciu o idee i tradycje z czasów II Rzeczpospolitej kiedy powstały – mówił podczas panelu prezes Kasy Stefczyka Andrzej Sosnowski.

Jak podkreślił, biznes, jakim są Kasy Stefczyka, został odbudowany od zera bez pomocy rządzących, mimo niechęci pewnej części elit politycznych III Rzeczypospolitej zaraz po 89 r. W II RP kasy zaczęły działać głównie na wsiach w ramach samopomocy, w III RP w zakładach pracy. Tam najszybciej udało się je odbudować. Warto przypomnieć, że do 1995 r. banki dla klientów detalicznych nie miały tylu produktów co teraz. To Kasy Stefczyka spełniały wtedy takie role.

Dzisiaj sama Kasa Stefczyka obsługuje blisko milion polskich rodzin, planujemy nowe produkty nowe kanały dystrybucji i wbrew tym, którzy źle nam życzą, działamy i się nadal rozwijamy - mówił Andrzej Sosnowski.

Jeszcze przed Kongresem, Andrzej Sosnowski podkreślał, że Kasa Stefczyka jest instytucją od przeszło 20 lat promującą ideę patriotyzmu gospodarczego. Ta idea – dziś tak powszechna – przez lata pozostawała niepopularna i stłamszona multikulturowością i dominacją zachodniego kapitału w krajowej gospodarce.

Jesteśmy instytucją, która prezentowała i promowała patriotyzm gospodarczy – mówiąc kolokwialnie – zanim to stało się modne. Białoczerwone flagi powiewające przed centralą Kasy nie zostały tam umieszczone bez powodu – są jasnym sygnałem mówiącym, że działamy w Polsce i dla Polski – podkreślał prezes Kasy Stefczyka.

SZ

Powiązane tematy

Komentarze