Informacje

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Sukces Photona, polskiego robota, który uczy dzieci programowania. Wkrótce ruszy produkcja

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 czerwca 2016, 13:17

    Aktualizacja: 6 czerwca 2016, 13:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Photon, czyli robot, który ma uczyć najmłodszych programowania, w ciągu pięciu dni zebrał na platformie crowdfundingowej Kickstarter założoną kwotę 35 tys. dolarów. Dzięki zebranym pieniądzom będzie możliwa produkcja robota. Zbiórka potrwa jeszcze do początku lipca.

Photon - jak mówią jego twórcy, studenci Politechniki Białostockiej - to pierwszy na świecie interaktywny robot, który "rozwija się razem z dzieckiem", pomaga najmłodszym poprzez zabawę i rywalizację nauczyć się logicznego myślenia, podstaw programowania, ale też tzw. umiejętności miękkich. Robot zintegrowany jest ze smartfonem lub tabletem. Dzieci rozwiązując zadania otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota, a inne ulepszać. W ten sposób Photon rozwija się razem z dzieckiem.

Aby móc wejść z Photonem na rynek twórcy założyli firmę Photon Entertaiment. A 31 maja rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na międzynarodowej platformie crowdfundingowej Kickstarter. Jak powiedział PAP jeden z twórców robota i dyrektor zarządzający firmą Photon Entertainment Marcin Joka, w ciągu kilku dni udało się zebrać wymagane minimum, a projekt wsparły osoby m.in. z Argentyny, Belgii, Niemiec, Danii, Stanów Zjednoczonych, RPA czy Arabii Saudyjskiej.

Zebrana kwota - dodał Joka - pozwoli na zakup pierwszych form wtryskowych i przygotowanie produkcji Photona. Liczy jednak, że uda się zebrać więcej pieniędzy, co - jak mówi - pozwoli na rozszerzenie aplikacji, dodanie nowych ćwiczeń, ale też znacznie przyspieszy premierę robota. Ta miałaby się odbyć jeszcze w tym roku.

Joka powiedział, że część zebranych pieniędzy pozwoli ufundować dodatkowe roboty, które przekazane zostaną do domów dziecka na całym świecie.

Photon w ubiegłym roku wygrał finały krajowe konkursu Imagine Cup organizowanego przez Microsoft oraz Technotalent - konkurs dla innowacyjnych ludzi z Podlaskiego. W projekt Photon zaangażował się również Fundusz Xplorer Fund SA wspierany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej na temat projektu na stronie internetowej www.meetphoton.com

(PAP)

Czytaj także: Polacy tworzą niezwykle wytrzymałą stal, która może zrewolucjonizować przemysł

Powiązane tematy

Komentarze