Polacy tworzą niezwykle wytrzymałą stal, która może zrewolucjonizować przemysł
Innowacyjna stal o niespotykanej dotąd wytrzymałości powstaje w Polsce! Jeśli uda się ją wyprodukować, to dla wielu gałęzi przemysłu może to oznaczać początek prawdziwej rewolucji.
Nad projektem superwytrzymałej stali pracują naukowcy z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie we współpracy z hutniczą spółką z Łazisk Górnych.
Polscy naukowcy chcą uzyskać stop żelaza z bardzo niską zawartością węgla oraz gazów, głównie azotu i wodoru. Im mniej niepożądanych pierwiastków, tym lepsza jest jakość stali, która staje się bardziej wytrzymała i odporna na zużycie.
Wytrzymała stal z Polski mogłaby znaleźć szerokie zastosowanie w tych gałęziach przemysłu, które korzystają z najnowszych technologii, np. w przemyśle lotniczym, zbrojeniowym, chemicznym czy energetycznym.
– Wymagania jakościowe dla tych stali są bardzo wysokie i ciągle rosną, dlatego ich producenci poszukują coraz lepszych surowców do produkcji – tłumaczy prezes łaziskiej spółki Re Alloys Tadeusz Rygulski.
Projekt uzyskał prawie 10,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeżeli nic niespodziewanego nie stanie na przeszkodzie, w przyszłości powstanie stal o niespotykanej dotąd wytrzymałości. Przedsięwzięcie znalazło się na pierwszym miejscu wśród 30 projektów rekomendowanych do dofinansowania, wyłonionych ze 137 zgłoszonych przedsięwzięć.
/mk
>> Czytaj również: Dworzec za 1,7 mld złotych będzie bezużyteczny