Informacje

Fot. Pexels.com
Fot. Pexels.com

„New York Times”: Warszawa ma szansę zostać nową finansową stolicą świata

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lipca 2016, 16:39

  • 2
  • Powiększ tekst

Według prestiżowego amerykańskiego dziennika stolica Polski ma spore szanse, by zastąpić Londyn, którego reputacja – jako finansowej stolicy świata – mocno podupadła. „New York Times” umieścił Warszawę w gronie dziewięciu miast, które mogą aspirować do tego tytułu.

Brexit to zjawisko, które będzie rozciągnięte w czasie, ale wyścig po tytuł finansowej stolicy świata już się rozpoczął – donosi „New York Times”. Zdaniem dziennika, w momencie, w którym Brexit stanie się faktem, Wielką Brytanię może opuścić od 10 do nawet 40 proc. zatrudnionych tam pracowników.

Która ze światowych metropolii mogłaby stać się nowym kierunkiem dla najlepszych specjalistów z branży finansowej? „New York Times” na podstawie opinii menadżerów wysokiego szczebla stworzył ranking, w którym wytypował dziewięciu potencjalnych kandydatów. Na jednym z miejsc wylądowała Warszawa.

>> Czytaj również: MFW: polska gospodarka przechodzi okres silnego wzrostu

Stolica Polski w rankingu „New York Timesa” zajęła 7. miejsce (z wynikiem 24 punktów w 60-punktowej skali). Na łamach dziennika Warszawę chwalono m.in. za elastyczne prawo pracy, wykwalifikowanych i dobrze wykształconych pracowników, a także za niskie koszty utrzymania (oczywiście z amerykańskiego punktu widzenia). Wadą potencjalnej przyszłej światowej stolicy finansów miałaby być natomiast niska liczba luksusowych mieszkań.

W rankingu znalazły się następujące miasta:

9) Barcelona (23 pkt.)

8) Mediolan (24 pkt.)

7) Warszawa (24 pkt.)

6) Luxemburg (40 pkt.)

5) Paryż (43 pkt.)

4) Dublin (50 pkt.)

3) Wiedeń (51 pkt.)

2) Frankfurt (54 pkt.)

1) Amsterdam (55 pkt.)

Opracowując swój ranking „New York Times” zwracał uwagę na następujące kryteria: powszechność języka angielskiego, rodzaj regulacji prawnych, jakość infrastruktury, wielkość rynku biurowego, obecność dobrych restauracji, poziom tolerancji wobec obcokrajowców.

Powiązane tematy

Komentarze