Informacje

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Ujeździe, fot. PAP/Marek Zimny
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Ujeździe, fot. PAP/Marek Zimny

Na Opolszczyźnie będą produkowane kluczowe elementy zawieszenia do aut Mercedesa, Porsche i Ferrari

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 lipca 2016, 23:45

  • 0
  • Powiększ tekst

W połowie przyszłego roku w Ujeździe (Opolskie) rozpocznie produkcję fabryka półosi napędowych niemieckiej firmy IFA Rotorion. W czwartek wmurowano kamień węgielny pod jej budowę. Początkowo pracę znajdzie 80-90 pracowników, a docelowo około 2020 roku - ok. 500 osób.

Inwestorem przedsięwzięcia jest spółka IFA Powertrain Polska, należąca do niemieckiej firmy z branży motoryzacyjnej IFA Rotorion. Docelowo nakłady na budowę i wyposażenie fabryki sięgną 100 mln euro. Dyrektor generalny IFA Felix von Nathusius podkreślił w czwartek ogromne znaczenie budowy nowej fabryki dla globalnego rozwoju przedsiębiorstwa.

"W ostatnich latach rozszerzyliśmy naszą aktywność na całym świecie i udało nam się obronić pozycję lidera w obszarze wzdłużnych elementów układu napędowego w Europie i Ameryce Północnej. Rozwój i produkcja półosi napędowych w Ujeździe nie tylko zapewni nam obecność na rynku motoryzacyjnym Europy Wschodniej, ale również umożliwi dostęp do szybko rosnącego rynku pojazdów elektrycznych. Chcemy, aby do roku 2025 nasza firma znajdowała się w czołówce stu największych producentów branży motoryzacyjnej. Dlatego dzisiejszy dzień jest kamieniem milowym na ścieżce naszego rozwoju" - ocenił dyrektor.

Jak powiedział, w ciągu najbliższych sześciu miesięcu w Ujeździe powstanie hala produkcyjna, a w styczniu przyszłego roku rozpocznie się w niej montaż maszyn. Produkcja rozpocznie się w połowie przyszłego roku. Początkowo w zakładzie będzie pracować 30-40 pracowników, a w końcu przyszłego roku w sumie już około 80-90 osób. W ciągu trzech-czterech lat zatrudnienie ma wzrosnąć do około 500 osób. Poszukiwani będą m.in. inżynierowie i pracownicy wyspecjalizowani w przetwórstwie i obróbce metali, a także pracownicy działów logistyki, zakupów, handlu czy administracji.

tytuł

Dyrektor generalny firmy Felix von Nathusius (P) i podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Tadeusz Kościński (C), podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę firmy IFA Rotorion

Wiceminister rozwoju Tomasz Kościński podkreślił podczas czwartkowej uroczystości, że nowa inwestycja na Opolszczyźnie wpisuje się w założenia rządowego planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

"Konsekwentnie pracujemy nad tym, aby w Polsce było jak najwięcej dobrych projektów inwestycyjnych, czyli takich, które tworzą stabilne i wysokopłatne miejsca pracy oraz wiążą się z transferem nowoczesnych technologii; bo tylko takie przyczynią się do wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki" - powiedział wiceminister.

"Jesteśmy na takim etapie rozwoju, że nie chcemy już konkurować niskimi kosztami pracy; aby przesuwać się w łańcuchu wartości dodanej musimy inwestować w innowacje; będziemy zachęcać przedsiębiorców do ścisłej współpracy i tworzenia klastrów, a także rozwijania działalności w oparciu o lokalną sieć kooperantów. Inwestycja IFA Rotorion, jednego z liderów w branży motoryzacyjnej w Niemczech, potwierdza, że Polska jest dobrym miejscem do prowadzenia biznesu" - dodał Kościński, zapewniając, że kreowanie przyjaznego otoczenia dla inwestorów to ważny element rządowego planu rozwoju.

"Jako Ministerstwo Rozwoju prowadzimy intensywne działania, które pozwolą pozyskać kolejnych inwestorów z zagranicy, ale też zachęcą krajowych przedsiębiorców do zwiększenia nakładów na inwestycje. Zależy nam nie tylko na inwestycjach zagranicznych, ale chcemy także tworzyć sprzyjające warunki dla rozwoju inwestycji realizowanych przez krajowych przedsiębiorców" - mówił wiceminister, wskazując na aktywną rolę administracji i instytucji otoczenia biznesu we wspieraniu przedsiębiorców.

Siedziba inwestora, który zdecydował się zlokalizować swoją fabrykę w Ujeździe, znajduje się w Handelsleben w Saksonii-Anhal w Niemczech. Ponadto IFA Rotorion ma fabryki w Charleston w Południowej Karolinie (USA) oraz w Szanghaju (Chiny). Łącznie grupa zatrudnia ok. 2,5 tys. pracowników.

IFA Rotorion specjalizuje się w produkcji wałów napędowych i przegubów. Obecnie poszerza portfolio produktów o półosie napędowe, zabezpieczając tym samym dostęp do szybko rosnącego rynku lekkich i mniejszych pojazdów samochodowych, a także pojazdów elektrycznych. Zakład na Opolszczyźnie będzie wytwarzał półosie napędowe, których roczna produkcja wyniesie początkowo około dwa miliony sztuk. Fabryka powstanie na blisko 12-hektarowym terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

tytuł

IFA należy do największych światowych producentów wzdłużnych elementów układu napędowego o rocznych obrotach rzędu pół miliarda euro. Plasuje ją to w grupie 50 czołowych dostawców branży motoryzacyjnej w Niemczech. Dostarcza komponenty dla renomowanych producentów samochodów, jak Mercedes Benz, Ford, Volkswagen, GM, BMW, Porsche oraz Ferrari. Firma stawia również na rozwój usług w obszarze techniki napędowej oraz lekkich konstrukcji w branży.

Inwestycja spółki IFA Rotorion w Polsce wiąże się z przejęciem przez nią od Daimlera sekcji produkcji półosi napędowych. Jednak oprócz dostarczania produktów dla Daimlera (do mercedesów klasy C, E oraz S), docelowo fabryka na Opolszczyźnie ma wytwarzać także półosie dla innych odbiorców. Decydując o lokalizacji zakładu inwestor wziął m.in. dogodne położenie w pobliżu autostrady A4 oraz dostępność do wykwalifikowanej kadry.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze