Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Większe uprawnienia dla inspektorów skarbowych? Prokuratorzy zadowoleni, eksperci sceptyczni

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 lipca 2016, 08:30

    Aktualizacja: 29 lipca 2016, 09:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Skarbówka może liczyć na większe uprawienia. Dawniej oszustów skarbowych ścigała policja i prokuratura, po wcześniejszym otrzymaniu zawiadomienia od inspektorów skarbowych. Teraz to sami inspektorzy mają przejąć te obowiązki. Z kolei Ministerstwa Finansów i Sprawiedliwości zapowiadają pakiety uszczelniające system podatkowy i zaostrzenie kar za tzw. karuzele VAT. Czy czeka nas skarbowa super-policja?

Krajowa Administracja Skarbowa ma zostać zreformowana, w myśl projektów, które już leżą w Sejmie. Urzędnicy mają mieć możliwość prowadzenia postępowań karnych w sprawach takich jak choćby nielegalne rozlewnie czy odkażalnie alkoholi.

Urzędnicy celno-skarbowi będą sami tropić oszustów wystawiających fikcyjne faktury. Część ekspertów jest zdania, że wprowadzane w KAS zmiany umożliwią też na szybsze przeszukania mieszkań podatników i to bez zgody prokuratora. Formalnie nowe uprawnienia będą przysługiwać naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, który następnie będzie miał możliwość scedowania swoich obowiązków na pracowników.

CZYTAJ TEŻ: Fiskus nabywa strzelby w celu skuteczniejszego ściągania należności.

Zdaniem Ministerstwa Finansów rozszerzenie ma przyczynić się do skuteczniejszego ścigania przestępców wyłudzających co roku miliardy złotych VAT i akcyzy. Przeciwnicy rozwiązania wskazują, że rozszerzenie uprawnień skarbówki może być groźne nie tylko dla przestępców, ale i zwykłych, uczciwych podatników.

Samo Ministerstwo Finansów jest innego zdania. Wskazuje, że rozszerzenie uprawnień urzędników uskuteczni śledztwa. Dodaje również, że praca nad zaostrzeniem kar za przestępstwa w VAT, nad którymi pracuje z Ministerstwem Sprawiedliwości (przypomnijmy - między innymi podniesienie kar za tzw. karuzele VAT-owskie nawet do 25 lat więzienia), nie jest jedynym elementem zmian:

Aktualnie prowadzone są w resorcie finansów prace nad projektem ustawy wprowadzającym dodatkowe rozwiązania mające na celu ograniczenie i zapobieganie oszustwom i nadużyciom oraz poprawę ściągalności podatku VAT – tzw. pakiet rozwiązań uszczelniających. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UA21) przewiduje również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, Kodeksie karnym skarbowym oraz ordynacji podatkowej. Projektowane przepisy karne mają na celu przede wszystkim zaostrzenie sankcji za nieprawidłowe wywiązywanie się z obowiązków związanych z podatkami w szczególności dla osób biorących udział w oszustwach podatkowych.

MF dodaje, że to nie koniec zmian:

Jednocześnie poza pracami nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wśród działań uszczelniających system podatku VAT należy również wymienić: założenie spółki celowej do wypracowania narzędzi informatycznych umożliwiających automatyzację kontroli, szczególnie w obszarze VAT, zmiany w jednolitym pliku kontrolnym zmierzające do umożliwienia wprowadzenia pełnej automatyzacji kontroli VAT i ograniczenia karuzel vatowskich oraz zjawiska wystawiania pustych faktur, tzw. pakiet paliwowy, który powinien już w tym roku ograniczyć nadużycia w obrocie paliwami, w szczególności w zakresie VAT (ww. pakiet wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2016 r.).

Bardziej sceptycznie do sprawy podchodzi prof. Robert Gwiazdowski, który uważa, że sama wysokość kary za wyłudzenia VAT nie jest tu istotna:

W przypadku takich kwestii jak wyłudzenia VAT kluczowym czynnikiem nie jest wysokość kary. Profesjonalne grupy przestępcze konstruują karuzele VAT w taki sposób, by jako główny organizator nie zostać schwytanym. Organy najczęściej łapią osoby Bogu Ducha winne. Ten kto nastawia się na wyłudzenie VAT najczęściej ma opracowany plan jeszcze przed założeniem pierwszej firmy, którą to firmę potem i tak zakłada na "słupa".

Zwolennikami zmian tak w ściganiu przestępstw podatkowych, jak i zmianie uprawnień urzędów celno-skarbowych są prokuratorzy, którzy wskazują, że ich biura będą mogły nieco "odetchnąć", po tym jak od prokuratorów śledztwa dotyczące podatków przejmą urzędnicy skarbowi.

Dziennik Gazeta Prawna/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze