Informacje

Polska Grupa Zbrojeniowa tworzy fundusz pomocowy dla osób represjonowanych po Radomskim Czerwcu ‘76

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 sierpnia 2016, 15:19

  • 1
  • Powiększ tekst

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. pomoże osobom represjonowanym po proteście robotniczym w czerwcu 1976 r. w Radomiu. W tym celu PGZ uruchamia specjalny Fundusz Pomocowy.

W tym roku minęło 40 lat od Wydarzeń Radomskiego Czerwca. 25 czerwca 1976 roku radomscy robotnicy, głównie z ówczesnych Zakładów Metalowych „Łucznik”, w proteście przeciwko planowanym przez rząd drastycznym podwyżkom cen, wyszli na ulice, przeciwstawiając się w ten sposób uciskowi władzy komunistycznej. Protest był jednocześnie powiewem wolności, akcją przeciwko systemowi totalitarnemu.

To właśnie największa robotnicza akcja protestacyjna, jaka miała miejsce w Radomiu, była pierwszym tak wyraźnym krokiem narodu polskiego do wolności. To na kanwie Wydarzeń Radomskiego Czerwca’76 powstały później NSZZ „Solidarność” i silna opozycja antykomunistyczna.

Radom dał początek wyborom w 1989 roku, a następnie pierwszemu niekomunistycznemu rządowi i wyborom Prezydenta RP. Radomski Czerwiec’76 to jednak nie tylko powiew wolności. To także dramat ludzi uczestniczących w protestach. To brutalne stłumienie akcji przez oddziały ZOMO, to pobicia, setki aresztowań, to surowe wyroki więzienia, to represje i szykany. To dla wielu osób utrata pracy i „wilczy bilet” od komunistów. To dla nich czas pogardy. Polska Grupa Zbrojeniowa Spółka Akcyjna chce dziś pomóc tym osobom i ich rodzinom i stąd powołanie do życia Funduszu Pomocowego dla osób represjonowanych po Wydarzeniach Radomskiego Czerwca’76.

Prosimy osoby zwolnione z pracy z Zakładów Metalowych „Łucznik” po proteście robotniczym 25 czerwca 1976 roku, a następnie prześladowane przez ówczesne władze komunistyczne o zgłaszanie się do radomskiej siedziby PGZ SA w Radom Office Park w Centrum Słonecznym przy ul. Malczewskiego 24.

>> Czytaj również: Praca pszczół w Polsce warta jest ponad 4 mld zł

Powiązane tematy

Komentarze