Informacje

Zakład biologiczno-mechanicznego przetwarzania odpadów w Kosianach należący do Novago, fot. www.novago.pl
Zakład biologiczno-mechanicznego przetwarzania odpadów w Kosianach należący do Novago, fot. www.novago.pl

Największa inwestycja chińska w Polsce – przejęcie za 123 mln zł spółki Novago

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 sierpnia 2016, 22:38

    Aktualizacja: 29 sierpnia 2016, 22:40

  • 9
  • Powiększ tekst

Spółka China Everbright International Limited kupiła od Abris Capital Partners za 123 mln euro większościowy pakiet udziałów w spółce Novago z Mławy (Mazowieckie), która jest jednym z największych w Polsce podmiotów branży przetwarzania odpadów. Podpisanie umów dot. sprzedaży odbyło się w poniedziałek w Miejskim Domu Kultury w Mławie.

Ta inwestycja dokonana niespełna trzy miesiące po wizycie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Warszawie pokazuje, że deklaracja chęci zacieśnienia relacji gospodarczych z Chinami powoli się materializuje - powiedział PAP wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

Wiceminister zaznaczył, że jest to największa dotychczas chińska inwestycja w Polsce i zarazem największa akwizycja w branży ochrony środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej. "Mam nadzieję, że inwestycja będzie realizowana z korzyścią dla tej firmy (...) i da sygnał, że Polska jest interesującym krajem dla chińskiego kapitału i przyciągnie też inne inwestycje". "Jesteśmy otwarci na chiński kapitał", dodał.

Spółka Novago powstała w 1992 r. Oprócz zbiórki i składowania odpadów komunalnych, specjalizuje się w kompleksowym ich przetwarzaniu, recyklingu i produkcji paliwa alternatywnego - Refused Derived Fuel - uzyskiwanego z odpadów. Wytwarza też energię elektryczną i cieplną w elektrociepłowniach kogeneracyjnych.

Novago zatrudnia ok. 400 osób i ma 6 zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych, w których w 2015 r. przetworzono 890 tys. ton odpadów. W tym czasie przychody spółki wyniosły 135 mln zł, czyli ok. 30 mln euro.

China Everbright International Limited będzie mieć teraz 97,12 proc. udziałów w Novago. Dalsze 2,88 proc. udziałów pozostanie własnością miasta Mława, gdzie nadal zlokalizowana będzie siedziba spółki.

China Everbright International Limited jest jednym z największych podmiotów ochrony środowiska w Chinach, w tym w dziedzinie ekologicznych technologii. Jednym z głównych segmentów jej działalności jest pozyskiwanie energii z odpadów - przy potencjale przetworzenia ok. 13,8 mln ton odpadów w ciągu roku, może ona wytworzyć nawet 4,1 mld kWh prądu.

China Everbright International Limited, przy kapitalizacji na poziomie 4,2 mld euro, jest spółką notowaną na giełdzie w Hong Kongu.

"Połączenie tych dwóch energii: mławskiej oraz chińskiego biznesu międzynarodowego to recepta na wspaniały sukces" - powiedział podczas uroczystości, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta, burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

"Nasza nazwa jest bardzo znacząca (ever - wieczny, bright - jasny). Mam nadzieję, że współpraca między Novago a China Everbright oraz między Chinami a Polską będzie miała właśnie świetlaną przyszłość" - podkreślił Liu Jun, zastępca dyrektora generalnego China Everbright Group.

Dyrektor Programów Partnerstwa Prywatno-Publicznego przy ONZ Hamilton William Geoffrey uznał, że przejęcie Novago przez China Everbright International Limited to "bardzo mądra forma współpracy gospodarczej". "Chiny pomogą swoją technologią, doświadczeniem i infrastrukturą" - dodał.

Na pytanie PAP, czy nowa inwestycja wyznacza nowy trend, wiceminister Domagalski-Łabędzki odpowiedział m.in.: "To, że jest to przejęcie, a nie inwestycja typu +greenfield+, niczego nie zmienia". Jak dodał, obecnie "taka jest logika chińskich inwestycji w Europie i trudno, żeby w Polsce było inaczej; chiński kapitał chce przejmować pewne zasoby, które już są na rynku".

"Dopóki inwestycje oceniamy jako bezpieczne i korzystne z punktu widzenia gospodarki, wszystko jest w porządku. Novago jest bez wątpienia liderem w swojej branży, ale stosowane przez nią technologie będą rozwijane przez chińskiego inwestora, zaś regionalnie firma nabierze na wartości, powstaną - tak się spodziewamy - tzw. dobre miejsca pracy, czyli te oparte na wiedzy - zaznaczył wiceminister.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze