Informacje

PGZ i Thales będą współpracować w zakresie wspólnej produkcji rakiet w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 września 2016, 11:58

  • 1
  • Powiększ tekst

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i MESKO oraz francuskiej firmy TDA (100 proc. własność Thales) poinformowali w Kielcach o nawiązaniu współpracy w zakresie produkcji w Polsce rakiet indukcyjnych przeznaczonych zarówno na rynek krajowy, jak i rynki zagraniczne. Jest to część długofalowej strategii rozwoju polskiej branży zbrojeniowej. Produkcją zajmie się zakład MESKO ze Skarżyska-Kamiennej, we współpracy z firmą Thales – informuje PGZ w komunikacie prasowym

Podpisane porozumienie o współpracy to kolejny przykład skuteczności działań Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie pozyskiwania nowoczesnych technologii oraz rozwijania eksportu. Kooperacja z francuskimi partnerami istotnie podniesie kompetencje spółek z Grupy PGZ oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności naszej oferty. Współpraca z takimi partnerami, jak Thales, znacznie podnosi poziom polskiego przemysłu obronnego, czego dowodem jest właśnie podpisane porozumienie dotyczące produkcji rakiet przeznaczonych na eksport do innych państw europejskich. Cieszę się, że umacnia to partnerskie relacje pomiędzy PGZ i Thales – powiedział cytowany w komunikacie prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko. Nasze wspólne możliwości produkcyjne oraz zdolność do współpracy dadzą nam nowe możliwości eksportowe oraz pozwolą stworzyć stabilną bazę dla polskich sił zbrojnych, jeśli rakiety indukcyjne będą stosowane w przyszłości w polskiej flocie helikopterów. Cieszymy się niezmiernie, że możemy pomóc w rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego poprzez transfer zaawansowanych technologii - powiedział Paweł Piotrowski, prezes zarządu Thales Polska.

W wyniku podpisanego porozumienia Polska stanie się producentem nowoczesnych rakiet indukcyjnych, co oznacza również transfer technologii do Polski. PGZ i Thales-TDA sprawdzą także możliwości produkcji nisko kosztowych systemów naprowadzania.

System rakiet indukcyjnych to nowa generacja systemu rakiet wykorzystujących elektronikę i technologię bezprzewodową. Zastosowana zaawansowana technologia łączności bezprzewodowej niweluje ryzyko wystąpienia uszkodzeń powodowanych przez ciała obce (tzw. Foreign Object Damage; FOD), niewypałów, czy przypadkowego zapłonu elektromagnetycznego. Pociski tego typu nie mogą̨ być używane jako improwizowane urządzenia wybuchowe (tzw. Improvised Explosive Devices; IED); nie ma jednak możliwości, by zostały one wystrzelone przez wrogie wyrzutnie.

IRS to rozwiązanie spełniające najwyższe standardy stosowane przez wojska krajów NATO, w tym przez armię francuską i jej siły specjalne; wypróbowane w czasie niedawnych konfliktów zbrojnych (w Afganistanie, Libii, Mali). IRS okazał się niezwykle skuteczny. Pociski spełniają̨ najwyższe wymogi dla każdego zasięgu taktycznego (od 500 m do 6000 m), a do tego zapewniają̨ wysoką wydajność ogniową i niskie koszty utrzymania.

Ten system rakiet wyposażony w inteligentne systemy naprowadzania doskonale sprawdza się w operacjach prowadzonych na niskich wysokościach, w walkach bezpośrednich, a także w zakresie wsparcia wojsk w realizacji misji za pośrednictwem różnych rodzajów platform (helikoptery, myśliwce czy maszyny bezzałogowe).

Oprac. sek

Powiązane tematy

Komentarze