Informacje

Umowę podpisali Prezes Zarządu MESKO S.A. Waldemar Skowron, Członek Zarządu MESKO S.A. Piotr Jaromin oraz I Zastępca Szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON płk Piotr Imański fot. materiały PGZ
Umowę podpisali Prezes Zarządu MESKO S.A. Waldemar Skowron, Członek Zarządu MESKO S.A. Piotr Jaromin oraz I Zastępca Szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON płk Piotr Imański fot. materiały PGZ

PGZ: Umowa na dostawę zestawów „Piorun” dla Sił Zbrojnych RP za prawie miliard złotych podpisana

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 grudnia 2016, 22:27

    Aktualizacja: 20 grudnia 2016, 22:29

  • 0
  • Powiększ tekst

W obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz przedstawicieli Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i parlamentarzystów została podpisana umowa pomiędzy należącą do Grupy PGZ spółką MESKO S.A. i Inspektoratem Uzbrojenia MON. Jej przedmiotem jest produkcja i dostawa Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (PPZR) „Piorun” dla Sił Zbrojnych RP. Wartość kontraktu wynosi blisko miliard złotych – podała PGZ w komunikacie.

Na podstawie podpisanej umowy wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO S.A. w latach 2017-2022 wyprodukuje i dostarczy Siłom Zbrojnym RP 1300 sztuk rakiet oraz 420 sztuk mechanizmów startowych, tworzących Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) „PIORUN”.

Kontrakt jest warty prawie miliard złotych.

To jest jeden z większych kontraktów. Co więcej, takich, które będą realizowane już począwszy od 2017 roku. Ta broń zostanie dostarczona nowym jednostkom obrony terytorialnej kraju już w 2017 roku. To jest broń defensywna, to jest broń obronna. Wyposażamy nasze jednostki wojskowe przede wszystkim w broń, która ma chronić Polskę, a nie zagrażać i atakować kogokolwiek – powiedział szef MON Antoni Macierewicz. – To bardzo ważny element naszej myśli strategicznej. Polska jest krajem pokojowym, Polska nikomu nie zagraża, ale Polska będzie się zdecydowanie broniła i każdy agresor musi mieć świadomość, że napotka nie tylko jednostki operacyjne, ale także wojska Obrony Terytorialnej kraju wyposażoną w najnowocześniejsze obronne wyposażenie. Trzeba pamiętać, że ten kontrakt kończy realizację tegorocznego budżetu, którego efektem jest wydatkowanie wszystkich pieniędzy, jakie Polacy nam przekazali na modernizację polskiej armii. To się dzieje po raz pierwszy od wielu, wielu lat – dodał minister Macierewicz.

Minister Antoni Macierewicz podkreślił także, że w zakładach Polskiej Grupy Zbrojeniowej – począwszy od Radomia, przez Świętokrzyskie, aż po Podkarpacie – odbudowywana jest siła polskiego przemysłu, który stanowi fundament możliwości suwerennego działania polskiej armii.

Jednym z naturalnych elementów bezpieczeństwa państwa jest posiadanie sprawnego, własnego przemysłu obronnego. I to się w tej chwili dzieje. „PIORUN” to jeden z najnowocześniejszych produktów zbrojeniowych na świecie. To jest po prostu znakomita broń. Podpisujemy umowę w obecności Ministra Obrony Narodowej, któremu podlega przemysł zbrojeniowy. I to jest właściwa perspektywa. Dzięki temu proces integracji wszystkich zakładów przemysłu obronnego przebiega prawidłowo. Właściwe jest również to, że umowa podpisywana jest w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a więc tej organizacji, która proces konsolidacji przemysłu dla Sił Zbrojnych powinna przeprowadzać. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania Ministerstwa Obrony Narodowej, a także bez osobistego zaangażowania Pana Ministra Antoniego Macierewicza, którego można z pełną odpowiedzialnością nazwać przyjacielem polskiego przemysłu obronnego ” – powiedział Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) „Piorun” jest bardzo głęboką modernizacją rakiety „Grom”. Ma większy zasięg, niż „Grom” i większą odporność na zakłócenia. Została też zwielokrotniona precyzja naprowadzania - aż dwukrotnie zwiększono zasięg wykrycia i śledzenia celów. Z racji wprowadzenia do zestawu celownika termalnego „Piorun” jest w stanie zwalczać cele nie tylko w dzień, ale i w nocy. (PPZR) „Piorun” przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów i rakiet skrzydlatych znajdujących się na pułapach od 10 do ok. 4000 metrów oraz w odległości od 500 do ponad 6000 metrów.

PPZR „Piorun” jest uzbrojeniem, które spełnia wymagania Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas tegorocznego XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach został on wyróżniony Nagrodą Prezydenta RP „dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP”.

Oprac . sek

Powiązane tematy

Komentarze