Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Płaca minimalna gwoździem do trumny małych firm?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 września 2016, 08:38

  • 2
  • Powiększ tekst

Rynek usług ochrony mienia w Polsce to ponad 3000 działających podmiotów, które posiadają koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak pokazują analizy rynku, ponad połowa przedsiębiorstw to małe rodzinne firmy, działające na wpisie do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

– Jako związek reprezentujący pracodawców w branży usług ochroniarskich sądzimy, że mniejsze i średnie firmy mogą nie przetrwać podwyższenia stawki płacy minimalnej – powiedział Tomasz Wojak, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich – Takie firmy posiadają w portfelu małych i lokalnych klientów, którzy korzystali z tych usług ze względu na niską cenę, która nie uwzględnia regulacji prawnej dotyczącej minimalnej płacy godzinowej.

Przy tak radykalnym wzroście kosztów firmy ograniczą lub zaprzestaną korzystania z firm ochroniarskich. Możliwe, że sami zatrudnią służbę i dozorców, uznając to za tańsze rozwiązanie, niż nawiązanie współpracy z zewnętrzną firmą. Jeśli są to małe firmy działające w sektorze usług ochroniarskich, mające kilku lub kilkunastu klientów, zwiększone zostaje ryzyko zniknięcia z rynku takiej firmy.Zaprzestanie działalności jest bardzo prawdopodobne, wobec braku klientów, którzy będą skłonni zapłacić odpowiednio wysokie ceny związane ze zmianami prawnymi – ocenia Wojak.

eNewsroom.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze