Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Bitwa o VAT: Minister sprawiedliwości zmieni niektóre zapisy dotyczące kar za fałszowanie faktur?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 września 2016, 08:06

    Aktualizacja: 22 września 2016, 11:44

  • 0
  • Powiększ tekst

Minister Sprawiedliwości po konsultacji z przedsiębiorcami chce zmienić niektóre zapisy prawne dotyczące kar za fałszowanie faktur VAT i zapowiada kontynuację wojny z przestępcami wyłudzającymi pieniądze z tytułu zwrotu tego podatku. Skala przestępstw jest zawrotna – wartość wyłudzeń w 2015 roku NIK oszacowała na 81, 9 mld zł.

Po spotkaniu w środę z przedsiębiorcami, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział zmiany w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw.

Nowelizacja przewiduje m.in., że czyny zabronione związane z wyłudzaniem VAT (chodzi w szczególności o fałszowanie faktur) zostaną objęte szczególnymi regulacjami Kodeksu karnego przewidującymi kary pozbawienia wolności nawet do 25 lat. Projekt w ubiegłym tygodniu został przyjęty przez Rząd, ale nie trafił jeszcze pod obrady Sejmu.

– Poprawki o których dzisiaj rozmawialiśmy z przedsiębiorcami wprowadzimy na etapie prac sejmowych – mówił na briefingu minister Zbigniew Ziobro - będą rekomendował by za "zbrodnię kwalifikowaną", zagrożoną karą 25 lat więzienia, było fałszowanie faktur przekraczających kwotę 10 mln zł, a nie jak w dotychczasowym projekcie - 5 mln zł. Kolejną proponowaną zmianą do projektu ma być to zwiększenie wartości fałszowanych faktur z 1 mln zł do 5 mln zł, za co grozi kara więzienia od 3 do 15 lat. - Chodzi o to, by ten przepis był wycelowany w najgroźniejszych przestępców, którzy operują w obszarze bardzo dużych kwot, wyłudzając je ze szkodą dla fiskusa – dodał minister.

Wysokość kar zależeć będzie nie od kwot wyłudzonych z budżetu państwa, lecz od wartości towarów i usług brutto, których dotyczyć będzie fałszywa faktura. W ten sposób uproszczone zostanie postępowanie w sprawie gigantycznych wyłudzeń, bo nie trzeba będzie ustalać kwoty uszczuplenia w drodze procedury podatkowej.

Oprócz założeń i zmian w projekcie min. Ziobro po spotkaniu z przedsiębiorcami, zapowiedział kontrolę w instytucjach, które w latach 2011 -2015 ignorowały doniesienia płynące z uczciwych firm o podatkowych przestępstwach, przez co naraziły budżet państwa na wielomilionowe straty. Szczegółów dotyczących tego, jakie dokładnie instytucje będą podlegać sprawdzeniu, szef resortu sprawiedliwości nie podał. Zaznaczył tylko, że to zależy od dokumentów, jakie zostaną dostarczone przez przedsiębiorców, którzy mieli kierować swoje uwagi m.in. do Ministerstwa Finansów.

Na koniec minister Ziobro wspólnie z Michałem Kanownikiem, prezesem ZIPSEE „Cyfrowa Polska” reprezentującym przedsiębiorców, zapewnili o kontynuacji spotkań, których efektem ma być lepsze prawo chroniące interes państwa i uczciwych przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi.

Zespół wGospodarce.pl

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze