Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

"Być jak Ignacy" - PGNiG upamiętni legendarnego polskiego przedsiębiorcę i wynalazcę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 października 2016, 14:17

  • Powiększ tekst

Do świata odkryć i niezwykłych eksperymentów zaprasza dzieci Ignacy Łukasiewicz, twórca lampy naftowej i patron Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Na nowy program edukacyjny składają się zajęcia dydaktyczne dla najmłodszych klas szkół podstawowych, konkurs na Naukową Szkołę Ignacego i multimedialne narzędzia edukacyjne.

Fundacja PGNiG rozpoczęła program edukacyjny „Być jak Ignacy”, w którym przewodnikiem po świecie nauki dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat jest animowana postać Ignacego Łukasiewicza. Akcję, która docelowo ma objąć wszystkie szkoły podstawowe w Polsce, objęli patronatem Marszałek Sejmu RP i Minister Edukacji Narodowej. Filarem programu jest platforma internetowa www.bycjakignacy.pl, na której znajdują się materiały edukacyjne: filmy dydaktyczne i komiks przywołujący epizody z życia polskiego wynalazcy. Krótkie filmy z udziałem naukowców w prosty sposób przedstawiają ciekawe zjawiska. Dzieci mogą w ten sposób dowiedzieć się, jak nasze codzienne życie zmienia się dzięki nauce. W interaktywnym komiksie Ignacy jest przewodnikiem dzieci po świecie odkryć. Bohater przeniesiony z prawdziwej historii na karty książki opowiada o swoim dzieciństwie, młodości i drodze do przełomowego odkrycia. Oprócz filmów i publikacji edukacyjnych Fundacja PGNiG przygotowała animowaną grę przygodową. Zadaniem graczy jest zbudowanie kopalni, a poprzez pokonywanie kolejnych poziomów poznają oni historię przemysłu naftowo-gazowego. Komiks „Być jak Ignacy” oraz gra „Kopalnie Ignacego” są dostępne za darmo w formie aplikacji na urządzenia mobilne. 25 października 2016 r. w księgarniach dostępna będzie także książka „Być jak Ignacy”.

Animowany Łukasiewicz wzorem do naśladowania

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, jeden z patronów honorowych programu, wyraził nadzieję, że kampania swoim zasięgiem w krótkim czasie obejmie jak najwięcej polskich szkół. – Życzę organizatorom akcji, ale też dyrektorom szkół, nauczycielom i wychowawcom, a przede wszystkim Polsce, byśmy dzięki takim działaniom doczekali się kolejnych pokoleń współczesnych Łukasiewiczów – dodał.

– Program „Być jak Ignacy” to bardzo cenna inicjatywa, która w sposób nowoczesny i wartościowy pokazuje dzieciom świat nauki – tak start kampanii skomentowała Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która także patronuje programowi. – Chętnie wspieramy projekty mądrej edukacji. Tak kompleksowo skonstruowany program z pewnością zachęci najmłodszych do rozwijania swoich talentów i postrzegania nauki jako przygody – dodała.

– Jeśli chcemy, by Polacy odnosili sukcesy naukowe w przyszłości, musimy inwestować w edukację. Program "Być jak Ignacy" popularyzuje naukę wśród dzieci, a jednocześnie pielęgnuje pamięć o wielkim polskim patriocie i wynalazcy, który może być dla uczniów wzorem do naśladowania – powiedział Łukasz Strzelecki, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. – Fundacja PGNiG prowadzi już program „Rozgrzewamy Polskie Serca”. Teraz także dzięki programowi „Być jak Ignacy” będzie rozgrzewać polskie umysły, szczególnie młodych zdolnych uczniów – dodał.

Konkurs na Naukową Szkołę Ignacego

„Być jak Ignacy” to także program dydaktyczny połączony z konkursem dla szkół podstawowych, które mogą ubiegać się o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza. Tytuł trafi do placówek, które w najciekawszy sposób zorganizują i udokumentują pracę specjalnie powołanych kół naukowych.

Nauczyciele otrzymają scenariusze lekcji, które mogą zastosować w szkołach. Podczas kilkunastu godzin zajęć uczniowie szkół podstawowych poznają tematykę związaną z Ignacym Łukasiewiczem, ropą naftową i gazem, a także ciekawymi zjawiskami fizycznymi. Lekcje mają pokazać dzieciom, jak bardzo atrakcyjna i pasjonująca może być nauka.

Finał konkursu zaplanowano w czerwcu 2017 r. w Warszawie. Wyróżnione szkoły zostaną uhonorowane tytułem Naukowej Szkoły Ignacego i specjalnymi statuetkami „Ignasiami”, a zwycięska szkoła – tytułem Szkoły Roku.

Szczegółowe informacje i wszystkie elementy składające się na program „Być jak Ignacy”

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych