Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polski satelita uda się w kosmos

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 października 2016, 11:51

  • 0
  • Powiększ tekst

Firma Interorbiral System z siedzibą w Mojave w Kalifornii umieści w przestrzeni kosmicznej trzy satelity wyprodukowane we Wrocławiu przez firmę SatRevolution. Światowid, pierwszy polski prywatny satelita komercyjny, zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez rakietę Neptune N3, przystosowaną do transportu małych ładunków nośnych na niską orbitę okołoziemską. Oprócz Światowida na orbicie zostaną umieszczone również dwa nanosatelity PhoneSat.

Do tej pory w przestrzeni kosmicznej umieszczono 3 polskie satelity niekomercyjne: PW-Sat, będący wynikiem studenckiego projektu, oraz dwa satelity naukowe – Lem i Heweliusz — mówi Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

W SatRevolution chcemy zrewolucjonizować polski rynek kosmiczny i zaczynamy od umieszczenia na orbicie od razu trzech obiektów – Światowida oraz dwóch towarzyszących mu nanosatelitów PhoneSat. Rozwiązania PhoneSat pracują pod kontrolą systemu Android i wykorzystują podzespoły elektroniczne stosowane w telefonach komórkowych. Chcemy sprawdzić, jak tego typu satelity zachowują się w przestrzeni kosmicznej — dodaje Zwoliński.

Amerykański rząd udzielił licencji na wylot satelitów w pierwszym kwartale 2018 r., co jest terminem późniejszym, niż pierwotnie planowano. Rakieta wystartuje z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym i przeleci nad pustynią Mojave.

Nosicielem satelitów będzie rakieta Neptune N3, która jednorazowo może zabrać na swój pokład nawet 10 obiektów i wynieść je na wysokość 310 km ponad powierzchnią Ziemi. Umożliwia to specjalna konstrukcja i wykorzystanie skrupulatnie dobranych materiałów – szkielet wykonany jest z wytrzymałego stopu stali, a zewnętrzną część dodatkowo pokryto powłoką ceramiczną.

Neptune N3 jest odporny na wibracje oraz ekstremalne warunki panujące w jonosferze, w tym częste i gwałtowne zmiany temperatury, wahające się od -150°C do 300°C. Aby wynieść satelity na orbitę, rakieta kosmiczna musi rozwinąć prędkość wystarczającą do pokonania ziemskiej grawitacji, a na samej orbicie Neptune N3 rozpędza się do prawie 8 km/s i osiąga siłę ciągu ok. 13kN.

Satelity z rakietą kosmiczną łączy wyrzutnia P-POD (Polly-Picosatellite Orbital Deployer), czyli Orbitalna Wyrzutnia dla Wielu Piksosatelitów, która ma formę rurową i pozwala na umieszczenie w wyrzutni satelity o wymiarach 10x10x34 cm. Konstrukcja Światowida pozwala na mocne usadowienie ładunku w rurze wyrzutni P-POD, obudowa satelity ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20 cm, a wszystkie elementy zostały wykonane w technologii druku 3D.

Światowid zostanie wyposażony m.in. w wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem, zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, zestaw sensorów pozwalających na ustalenie położenia satelity względem Ziemi oraz specjalne czujniki, które umożliwią badanie przestrzeni kosmicznej.

Powiązane tematy

Komentarze