Informacje

Ranking Deloitte „Technology Fast 50”: najwięcej firm z Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 października 2016, 20:00

  • 7
  • Powiększ tekst

Polskie firmy dominują na środkowoeuropejskim rynku nowych technologii. W najnowszej edycji rankingu Deloitte - Technology Fast 50, znalazło się aż 21 spółek z naszego kraju. Drugie były Czechy, a trzecia Chorwacja.

Zwycięzcą rankingu została firma Codewise z Krakowa, zajmująca się tworzeniem rozwiązań IT dla marketingu. W zeszłym roku była liderem w kategorii „Wschodzące gwiazdy”, w tym – awansowała na czoło głównego zestawienia, a do tego została zwycięzcą „Wielkiej Piątki” – czyli grupy informatycznych regionalnych tuzów. W bieżącej, 17. edycji Technology Fast 50, przychody spółki wzrosły o ponad… 13 tys. proc. (2012 versus 2015 rok). Jestem przekonany, że to dopiero początek czegoś naprawdę wielkiego – mówi Robert Gryn, prezes Codewise.

Drugie miejsce również przypadło polskiej spółce – CodiLime, założonej przez algorytmików, absolwentów matematyki i informatyki na Uniwersytecie Warszawskim. W blisko 200-osobowym zespole pracują osoby z doświadczeniem zawodowym w takich firmach, jak Google, Facebook, Microsoft, NVIDIA czy Union Bank of Switzerland. Zainwestowaliśmy w rozwój kompetencji, a następnie technologii w trzech istotnych i przyszłościowych dziedzinach IT, tj. w obszarach globalnych rozwiązań sieciowych, cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji – twierdzi Tomasz Kułakowski, prezes CodiLime.

  • Kolejny raz w naszym rankingu liderem została firma, która jeszcze rok temu była zbyt młoda, by znaleźć się w głównej kategorii. Taka sama sytuacja dotyczy spółki, która zajmuje drugie miejsce w zastawieniu. To pokazuje, jak szybko można osiągnąć sukces na rynku innowacyjnych technologii – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, partner, liderka programu Technology Fast 50 w Deloitte Central Europe.

Trzecie miejsce w rankingu zajęła czeska firma DataSpring. W pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze, na 8. miejscu, jedna spółka z Polski - tworząca aplikacje mobilne Miquido. Do głównego rankingu Deloitte Technology Fast 50 trafiły aż 43 nowe firmy, 1 awansowała, 6 spadło. Najwięcej, bo 16 firm, powstało w 2011 roku.

Średni wzrost przychodów spółek, które zgłosiły się do Technology Fast 50, wyniósł w ubiegłym roku - 2012 versus 2015 - 1057 proc. (w przypadku polskich firm było to 1585 proc.). Rok wcześniej wynik był znacznie niższy (560 proc.).

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju. Najwięcej reprezentantów (siedmiu) ma stolica, czterech Kraków, trzech Wrocław, dwóch Poznań i po jednym: Gliwice, Gdańsk, Piaseczno i Rybnik oraz Białystok.

Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczny główny ranking Technology Fast 50 zdominowały firmy zajmujące się wykorzystaniem technologii informacyjnych, choć w różnych zastosowaniach: marketing, analityka dużych baz danych, Mobile UX. Stanowią one aż 74 proc. wszystkich spółek, które znalazły się w zestawieniu (rok wcześniej było to 50 proc.). Poza Polską, Czechami i Chorwacją, w rankingu znalazły się przedsiębiorstwa ze Słowacji (5), Węgier (4), Rumunii (4), Litwy (3) i Słowenii, Bułgarii, Serbii oraz Bośni i Hercegowiny (po 1). Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących firm pojawiły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 powstaje na podstawie analizy wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” (w tym roku znalazły się w niej cztery firmy z Polski) i „Wielka Piątka”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte weryfikują podane przez nich dane finansowe. „Technology Fast 50” jest częścią zestawienia Technology Fast 500 EMEA przygotowywanego przez Deloitte. Firma biorąca udział w rankingu musi m.in. posiadać taką strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

SK

Powiązane tematy

Komentarze