Informacje

Fot. Freeimages/ilker
Fot. Freeimages/ilker

500 największych firm Europy Środkowej. Branża motoryzacyjna, digitalizacja i cyfryzacja szansą na rozwój

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 sierpnia 2016, 14:26

  • 0
  • Powiększ tekst

Jak wynika z analizy największych przedsiębiorstw w 18 krajach Europy Środkowej (500 firm, 50 banków oraz 50 ubezpieczycieli) przeprowadzonej przez firmę doradczą Deloitte, rok 2015 był okresem ożywionego rozwoju gospodarczego regionu. Najszybciej rozwijały się Czechy, w najgorszej sytuacji jest Ukraina. Siłą napędową wzrostu okazała się być branża motoryzacyjna. Największe firmy pokładają również duże nadzieje w obszarze digitalizacji biznesu oraz inwestycje w modele biznesowe oparte na strategii cyfrowej.

Według badania przeprowadzonego przez Deloitte na temat kondycji 500 największych firm Europy Środkowej, ich przychody w 2016 roku odnotowały wzrost aż o 3,5 proc. wobec symbolicznego 0,3 proc. w 2015 roku. Wśród krajów Europy Środkowej, najlepiej poradziły sobie spółki czeskie, notując wzrost rzędu 6,9 proc.

Co było główną przyczyną wzrostu w regionie? Jednym z motorów napędowych okazała się być branża motoryzacyjna, której przychody zwiększyły się o 12,9 proc. Istotny w tym udział miała przede wszystkim produkcja z Czech, Węgier i Słowacji. Polskie przedsiębiorstwa odnotowały w tej gałęzi gospodarki wzrost na średnim poziomie 8,5 proc.

Deloitte wziął pod lupę także branże bankową i ubezpieczeniową, w 2015 r. sektor bankowy kontynuował rozwój, czego efektem był wzrost sumy aktywów 50 największych banków regionu aż o 5,8 proc. (2,3 proc. w 2014 roku). Aż 38 spośród 50 analizowanych banków odnotowało wzrost aktywów wyrażonych w euro w 2015 roku., a mediana ich wzrostu wyniosła 5,9 proc. Podobnie jak w ubiegłym roku najliczniejszą reprezentację wśród największych banków ma Polska, której udział w liście wynosi 30 proc. Kolejne miejsce zajęły Czechy z udziałem na poziomie 16 proc.

W badaniu wzięto również pod uwagę poziom transformacji cyfrowej wśród największych firm w regionie: - Dziewięćdziesiąt procent przebadanych firm uważa, że digitalizacja jest szansą na rozwój biznesu, a nie zagrożeniem ich funkcjonowania. Co więcej, trzy czwarte firm uważa, że będzie to miało wpływ na ich wyniki oraz kształt branży w której działają. Ponad 2/3 największych firm ma już opracowaną strategię funkcjonowania w świecie cyfrowym. Do najbardziej zaawansowanych branż w transformacji cyfrowej zalicza się bankowość oraz obszar technologii, mediów i telekomunikacji – wyjaśnia Wojciech Górniak, Dyrektor w Deloitte Digital.

Badanie Deloitte pokazało, że branża ubezpieczeniowa ma jeszcze sporo do zrobienia w zakresie planowania i wdrażania strategii cyfrowej. O ile 100 proc. podmiotów uważa, że digitalizacja to szansa na rozwój ich biznesu, to tylko 82 proc. ma strategię cyfrową, a 59 proc. posiada model biznesowy dla transformacji.

Co ciekawe, największe firmy rosną szybciej niż PKB ich krajów: gospodarki regionu początek 2016 przywitały nieznacznym spowolnieniem w stosunku do roku ubiegłego, który charakteryzował się stosunkowo wysoką dynamiką PKB. Liderem były Czechy (4,6 proc.), następnie Rumunia (3,8 proc.), Słowacja i Polska (po 3,6 proc.) oraz Węgry (2,9 proc.). Polska gospodarka w 2015 roku odnotowała wzrost popytu wewnętrznego w wysokości 3,4 proc. oraz eksportu o 6,8 proc.

„Wzrosty PKB w największych krajach regionu znalazły odzwierciedlenie we wzroście największych przedsiębiorstw. Najlepiej poradziły sobie Czechy, które przewodzą nie tylko w tempie rozwoju gospodarczego, ale także we wzroście przychodów spółek. Największy wpływ na taki wynik miał sektor wyrobów przemysłowych, który napędzany jest w dużej mierze od kilku lat przez dynamiczny wzrost branży motoryzacyjnej – wyjaśnia Tomasz Ochrymowicz, Partner, Lider Działu Doradztwa Finansowego Deloitte.

Wyniki badania największych spółek po I kw. 2016 wskazują na tendencje spadkowe, za wyjątkiem sektora farmaceutyków i ochrony zdrowia. Nieznacznie wzrosły przychody firm z sektora dóbr konsumpcyjnych i transportu. Spadek natomiast odnotował sektor wyrobów przemysłowych oraz technologii, mediów i telekomunikacji (TMT). Polska okazała się „liderem czempionów”- tak jak przed rokiem, wśród 500 największych firm regionu, najwięcej podmiotów pochodzi z Polski – 182. Jest to jednocześnie o 13 więcej niż w poprzedniej edycji zestawienia, co jest największym wzrostem liczby podmiotów na liście wśród wszystkich badanych krajów.

Kraje, które uczestniczyły w badaniu to Łotwa, Bułgaria, Czechy, Słowenia, Węgry, Słowacja, Polska, Chorwacja, Estonia, Serbia, Rumunia, Litwa, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Macedonia, Czarnogóra, Mołdawia oraz Ukraina.

Powiązane tematy

Komentarze