Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wraca sprawa Grecji - EMS wypłacił jej 2,8 mld euro

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 października 2016, 13:08

    Aktualizacja: 25 października 2016, 13:11

  • 1
  • Powiększ tekst

Rada dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) zdecydowała dziś o wypłacie Grecji wynoszącej 2,8 mld euro transzy wsparcia w ramach realizowanego przez strefę euro programu pomocowego dla Aten.

"Dzisiejsza decyzja, aby wypłacić 2,8 mld euro Grecji jest znakiem, że Grecy dokonują ciągłego postępu w reformowaniu kraju. Rząd wykonał kluczowe kroki w obszarze refom systemu emerytalnego, ładu bankowego, sektora energii i pozyskiwania przychodów" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor zarządzający EMS Klaus Regling.

Rekomendacje ws. wypłaty tych środków podjęli 10 października ministrowie finansów strefy euro. Eurogrupa pozytywnie oceniła działania rządu greckiego, ale podzieliła zaplanowaną do wypłaty kwotę 2,8 mld euro na dwie części. 1,1 mld miał być wypłacony od razu, a 1,7 mld euro po wpłynięciu danych dotyczących greckich zaległości za wrzesień. EMS potwierdził, że pozytywnie oceniono te wyniki i możliwa jest wypłata całej transzy środków.

Według Reglinga, jeśli greckie władze będą kontynuowały wprowadzenie reform uzgodnionych w ramach porozumienia z kredytodawcami, w przyszłym roku może przyspieszyć wzrost gospodarczy w Grecji i rząd będzie w stanie wrócić na rynek długu z obligacjami.

Po wypłacie 2,8 mld euro wsparcie finansowe z ESM dla Grecji osiągnie 31,7 mld euro z 86 mld, które przewidziano w programie pomocowym. Kraje strefy euro zasiliły Grecję do tej pory (w ramach obecnego i poprzednich programów pomocowych) pożyczkami na sumę 173,5 mld euro.

Grecja jest zależna od pomocy międzynarodowych kredytodawców od 2010 roku. Obecny program wsparcia - z pakietu, którego łączna wartość wynosi do 86 mld euro - jest już trzecim z kolei.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze