Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Nie londyńskie City ale Budapeszt finansową stolicą Europy? Węgry zapraszają finansowych gigantów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 listopada 2016, 10:27

    Aktualizacja: 2 listopada 2016, 10:28

  • 5
  • Powiększ tekst

Węgierski rząd chciałby przyciągnąć do kraju ważne instytucje unijne i dużą grupę zachodnich firm, które mogą opuścić Londyn po Brexicie - poinformował dziś węgierski dziennik "Magyar Idoek".

"W Londynie znajdują się obecnie ośrodki wielu unijnych instytucji. Te instytucje nadzorcze i urzędy w przyszłości z pewnością przeniosą siedziby do innych państw" - powiedział gazecie minister gospodarki narodowej Mihaly Varga, dodając, że znaczenie i wpływy Węgier mogłaby podnieść przeprowadzka tu jednej lub więcej instytucji.

Varga powiedział, że rząd w zeszłym tygodniu oficjalnie złożył ofertę w sprawie przeniesienia na Węgry unijnego nadzoru bankowego. "Złożyliśmy już oficjalnie w Unii naszą ofertę i chcielibyśmy, by w przyszłości ta unijna instytucja działała w Budapeszcie" - oznajmił.

Według niego ulokowanie siedziby unijnego nadzoru bankowego na Węgrzech wiązałoby się z szeregiem korzyści gospodarczych. W kraju mogłyby się pojawić nowe instytucje finansowe, banki i inwestorzy, co mogłoby ożywić węgierski sektor bankowy.

Minister oświadczył też, że rząd poważnie rozważa wystąpienie o przeniesienie na terytorium Węgier Europejskiej Agencji Leków. "Także ta instytucja ma obecnie siedzibę w Londynie, w związku z czym również w tym wypadku z pewnością dojdzie do jej zmiany" - ocenił.

Jak zapewnił Varga, Węgry stworzą tym instytucjom odpowiednie warunki i zagwarantują najważniejsze udogodnienia infrastrukturalne.

"Magyar Idoek" podkreśla, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE może spowodować nie tylko przeniesienie się do innych krajów unijnych instytucji, które tam działały, lecz także niektórych dużych przedsiębiorstw. "Nasz kraj spróbuje wziąć udział także w rywalizacji o przedsiębiorstwa" - zapowiedział minister Varga.

Według niego najważniejsze jest obecnie uproszczenie przepisów podatkowych. Jak zaznaczył, jego resort złożył w ubiegłym tygodniu jesienny pakiet podatkowy, który ma złagodzić różne biurokratyczne utrudnienia. "W tej sferze można oczekiwać kolejnych kroków" - zapowiedział.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze