Informacje

Nie będzie świątecznej dekoracji, bo Płock nie zdąży z wydaniem zezwoleń?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 grudnia 2016, 14:57

    Aktualizacja: 7 grudnia 2016, 14:57

  • 0
  • Powiększ tekst

W ramach akcji "Orlen dla Płocka" spółka chce przygotować tam przed świętami Bożego Narodzenia iluminowaną dekorację. Według Urzędu Miasta Płocka nie ma gwarancji, że PKN Orlen otrzyma na to zgodę w terminie, bo dokumenty w tej sprawie wpłynęły tam zbyt późno.

W oficjalnym komunikacie płocki koncern zapowiedział, że inauguracja na jednym z placów w centrum miasta "Płockich Ogrodów Światła" - jak nazwano dekorację złożoną z ponad 10 tys. różnokolorowych lampek - ma odbyć się 17 grudnia. Spółka zapewnia, że wszystkie formalne wnioski o umożliwienie realizacji tego przedsięwzięcia zostały złożone.

Po informacji PKN Orlen zapowiadającej iluminację Urząd Miasta Płocka zadeklarował, że zrobi wszystko, "by pomóc Orlenowi" zorganizować oraz uruchomić we wskazanym terminie dekorację świąteczną, ale zastrzegł, że spółka jak dotąd nie uzyskała wymaganych decyzji administracyjnych, ale zapowiedziała imprezę, "na którą nie ma jeszcze zgody". "Nie ma też gwarancji, że ją na czas otrzyma" - oświadczył w oficjalnym stanowisku Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta.

Jak podkreślił, "zajęcie przestrzeni publicznej musi odbywać się w zgodzie z przepisami", a "cała procedura uzyskania takiej zgody także musi się odbywać w zgodzie z prawem". "Nie przewiduje ono wyjątków, zarówno dla osoby fizycznej, jak i potentata w branży paliwowej" - dodał Woźniak.

Uściślił, że w przypadku takiego przedsięwzięcia, jak "Płockie Ogrody Światła", każdy organizator musi przejść "żmudną i nieuniknioną procedurę": konieczne jest m.in. wykazanie się tytułem prawnym do zajęcia wskazanego terenu, przygotowanie projektu organizacji ruchu i uzgodnienie z Miejskim Zarządem Dróg warunków zajęcia pasa drogowego, a także uzyskanie zgody referatu rewitalizacji i estetyzacji wydziału rozwoju i polityki gospodarczej płockiego Urzędu Miasta oraz akceptacji tamtejszego, miejskiego konserwatora zabytków.

Według Woźniaka, pismo podmiotu wynajętego przez PKN Orlen do zainstalowania dekoracji świetlnej na jednym z placów w centrum Płocka wpłynęło do urzędu 30 listopada - jak podkreśla - "zaledwie na 18 dni przed imprezą i na 12 dni przed chwilą, w której plac trzeba wydzierżawić, by legalnie zacząć na nim przygotowania".

"Deklarujemy chęć współpracy i zrobimy wszystko bez zbędnej zwłoki, by impreza się odbyła, bo jest to przedsięwzięcie dla wszystkich płocczan i także dla mieszkańców podpłockich miejscowości. Ale nie możemy zagwarantować wydania zgody w terminie w obecnej sytuacji, w której organizator próbuje zmusić nas do karkołomnego przejścia żmudnej, a niezbędnej i wymaganej prawem procedury. W sytuacji, w której organizator imprezy pozbawił nas czasu choćby na obieg dokumentów" – oświadczył Woźniak.

PKN Orlen w odpowiedzi na pytania PAP podkreślił, że wykonawstwo bożonarodzeniowej iluminacji spółka powierzyła "profesjonalnej firmie, która przedłożyła wszelkie niezbędne wnioski formalne o umożliwienie realizacji tego przedsięwzięcia".

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze