Informacje

Dworzec Łódź Fabryczna w dniu otwarcia, fot. PAP/Grzegorz Michałowski (5)
Dworzec Łódź Fabryczna w dniu otwarcia, fot. PAP/Grzegorz Michałowski (5)

ZAMIAST SŁÓW: Łódź Fabryczna – najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce już działa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 grudnia 2016, 11:11

    Aktualizacja: 11 grudnia 2016, 11:17

  • 0
  • Powiększ tekst

Tłumy łodzian pojawiły się w niedzielę na otwarciu nowego dworca Łódź Fabryczna. Inwestycja, kosztowała 1,75 mld zł brutto. Pierwszy pociąg, który wjechał na dworzec przyjechał ze Skierniewic.

Budowa multimodalnego, podziemnego dworca Łódź Fabryczna - największa tego typu inwestycja w Polsce, łącząca kolej, komunikację autobusową, miejską i ruch samochodowy - trwała pięć lat. W planach jest wybudowaniu w mieście tunelu średnicowego łączącego dworzec z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieńcem.

tytuł

W niedzielę rano na dworcu pojawiły się tłumy łodzian. Wielu z nich trzymało baloniki, kwiaty; robiono zdjęcia. Można było napić się kawy, zejść paczka. Wszyscy oczekiwali przyjazdu pierwszego pociągu, który przyjechał ze Skierniewic. Był "wypełniony po brzegi".

Jednym z pasażerów była prezydent miasta Hanna Zdanowska. W rozmowie z dziennikarzami powiedziała, iż ma nadzieję, że dzięki tej inwestycji rozpoczyna się "nowa Łódź obiecana".

tytuł

Podróżni wysiadają na peronach znajdujących się 16 m pod ziemią; do każdego z nich dociera światło słoneczne, co jest możliwe dzięki szklanym panelom zamontowanym na dachu. Kasy i poczekalnie znajdują się na poziomie 8 m pod ziemią.

tytuł

Na uroczystość otwarcia dworca przygotowano w Łodzi wiele atrakcji. Już od rana na zwiedzających czeka znajdujący się w pobliżu Fabrycznej zrewitalizowany kompleks dawnej elektrociepłowni EC1 - Miasto Kultury, w którym można obejrzeć pokaz w najnowocześniejszym w kraju planetarium, czy poznać obiekty powstającego właśnie Centrum Nauki i Techniki.

Od godz. 10 uruchomione zostały przejazdy tzw. trambusem - od dworca przez EC1 na jarmark świąteczny przy ul. Piotrkowskiej. Łodzianie mogą odbyć wycieczkę autobusową po Nowym Centrum Łodzi.

tytuł

Według nowego rozkładu od niedzieli przez nowy dworzec kursować będzie średnio 128 pociągów, w tym 36 PKP Intercity, 36 ŁKA i 56 Przewozów Regionalnych. Obiekt jest w stanie obsłużyć ok. 150 pociągów dziennie.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze