Informacje

Budowa Nowego Dworca Łódź Fabryczna, fot. materiały prasowe UM Łódź
Budowa Nowego Dworca Łódź Fabryczna, fot. materiały prasowe UM Łódź

W Łodzi powstanie pierwszy budynek z projektu BGK z mieszkaniami na wynajem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 grudnia 2015, 15:10

  • 3
  • Powiększ tekst

W Nowym Centrum Łodzi powstanie pierwszy w mieście budynek z mieszkaniami na wynajem. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała, że miasto za 1,3 mln zł sprzedało na ten cel działkę położoną obok budowanego obecnie dworca Łódź Fabryczna.

"Nowe Centrum Łodzi nabiera rozpędu - to już nie tylko jako idea, ale realny, rozwijający się w przestrzeni miejskiej projekt. Bardzo zaniedbana pierzeja ul. Składowej, która znajduje się w najbliższym sąsiedztwie powstającego podziemnego dworca Łódź Fabryczna, ma szansę na odrodzenie w zupełnie innej formie" - zaznaczyła prezydent.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to komercyjny projekt Banku Gospodarstwa Krajowego. Prowadzi działalność na zasadach rynkowych i oferuje lokatorom mieszkania na zasadzie najmu okazjonalnego, m.in. w Piasecznie k/Warszawy, Gdańsku i Poznaniu.

"Łódź dołączyła do kilku miast - m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic, w których Fundusz będzie inwestował. To oznacza, że rozwój miasta uzasadnia bankową inwestycję; według naszych ekspertów Łódź może pozwolić sobie na to, aby budować mieszkania na wynajem, w komercyjnej sferze - dla tych co są mobilni, szukają nowych wyzwań" - podkreślił wiceprezes zarządu BGK Radosław Stępień.

Na zakupionym przez bank placu na rogu ul. Składowej obecnie stoi zniszczona kamienica. Plany zakładają jej rewitalizację oraz dobudowanie jednej kondygnacji; w sumie w budynku znajdą się 63 w pełni wyposażone mieszkania na wynajem oraz lokale. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu czterech lat.

"Władze Łodzi odważnie sformułowały warunki przetargu. Wprost powiedziano: »będziemy część miasta przeznaczać pod zabudowę mieszkaniową na wynajem«. Gdyby w NCŁ planowano jedynie powierzchnie użytkowe - dające wyższe czynsze - to skończyłoby się tym, co w wielu miastach jest horrorem, a więc całymi dzielnicami biur i obiektów, które po godz. 18 są martwe i generują olbrzymie problemy komunikacyjne" - zaznaczył Stępień.

Według prezesa BGK Nieruchomości Ryszarda Słowińskiego, do końca 2015 r. Fundusz oddał na wynajem 380 mieszkań w całej Polsce; ponad 1,1 tys. lokali zostało już zakontraktowanych - z terminami ich oddania do 2018 r.

"Obecnie zamykamy proces inwestycyjny na kolejnych 900 mieszkań. Za chwilę – w skali ogólnopolskiej - dysponować będziemy 2,4 tys. mieszkań. W perspektywie najbliższej pięciolatki chcemy posiadać ich kilkanaście" - dodał.

Jak zaznaczył, BGK planuje kolejne podobne inwestycje w Łodzi; w perspektywie chce stworzyć do tysiąca mieszkań na wynajem.

Nowe Centrum Łodzi to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Jego najważniejszym elementem jest nowy podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna. Będzie on częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, w którym - oprócz peronów kolejowych - znajdą się m.in. przystanki autobusów regionalnych i miejskich czy tramwajów oraz parkingi dla samochodów.

Realizacji projektu NCŁ towarzyszy przebudowa lub budowa 9 km dróg i 2,5 km torowisk.

Drugim istotnym elementem NCŁ jest zrewitalizowany kompleks budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1, gdzie umiejscowiono m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, najnowocześniejsze w kraju Planetarium oraz interaktywne Centrum Nauki i Techniki, które zostanie wyposażone w przyszłym roku.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze