Informacje

432 państwowe spółki po likwidowanym resorcie Skarbu Państwa, trafiły do innych ministerstw

br

  • Opublikowano: 8 stycznia 2017, 15:52

    Aktualizacja: 9 stycznia 2017, 08:28

  • 1
  • Powiększ tekst

Rozpoczęcie procesu likwidacji Ministerstwa Skarbu spowodowało przekazanie spółek skarbu państwa, nad którymi wspomniany resort sprawował nadzór, pod zarząd innych ministrów. Najwięcej spółek trafiło w ręce ministra rozwoju i finansów.

Zgodnie z zapowiedziami Henryk Kowalczyka - szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów – likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa potrwa 3 miesiące. Część pracowników przejdzie do innych ministerstw, a spółki, nad którymi nadzór sprawował resort, pod zarząd niektórych ministerstw, rozdzielonych zgodnie z branżową specyfiką resortów.

W opublikowanym przez rząd rozporządzeniu znalazły się 432 państwowe spółki.

Pod zarządem ministra energii będą 42 spółki, a wśród nich Enea, Energa, Tauron, Grupa Lotos, Jastrzębska Spółka Węglowa, Kompania Węglowa, KGHM oraz PKN Orlen. Do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej trafiło 21 spółek - w tym Polska Żegluga Bałtycka, zarządy portów morskich i Dalmor. Nadzór nad 48 spółkami przejmie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, w tym nad PKP, Pocztą Polską i PKS. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostało 24 spółki, wśród nich Telewizję Polską, PAP, Polskie Radio i Państwowy Instytut Wydawniczy. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie sprawować nadzór nad 24 spółkami w tym: Polską Grupą Zbrojeniową, Hutą Stalowa Wola i Polskim Holdingiem Obronnym.

Pod zarządzanie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafiło 21 spółek w tym: Krajowa Spółka Cukrowa i rynki hurtowe. Najwięcej spółek znalazło się pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju i Finansów – 245, wśród nich, te wzbudzające chyba największe emocje jak: PZU, PKO BP, Grupa Azoty, Totalizator Sportowy. Do Ministerstwa Sportu i Turystyki 5 spółek w tym: Polska Agencja Rozwoju Turystyki i po jednej do resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji - Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, a do Ministerstwa Zdrowia - Specjalistyczne Centrum Medyczne z siedzibą w Polanicy Zdroju.

Decyzja o przekazaniu spółek poszczególnym ministrom wynika z uchwalonej 16 grudnia 2016r. ustawy „o zasadach zarządzania mieniem państwowym, w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne".

Dodatkowym organem, który ma wspierać koordynację działań nadzoru właścicielskiego, będzie rada do spraw spółek, do której po 3 członków powoła premier, minister rozwoju i finansów oraz minister energii.

Nie wiadomo czy zmiana nadzoru właścicielskiego pociągnie za sobą zmiany personalne w poszczególnych zarządach. Niedawno wymieniono prezesów w KGHM i Grupie Azoty, ale jak zapewniał minister Henryk Kowalczyk, było to konsultowane wcześniej z odpowiednimi ministrami i należy spodziewać się, że w tych spółkach do zmian nie dojdzie.

Powiązane tematy

Komentarze