Informacje

Polacy oczekują w tym roku premii i wyższych pensji

br

  • Opublikowano: 16 stycznia 2017, 12:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska plasuje się na 3 miejscu pod względem oczekiwań wzrostu wynagrodzeń w tym roku wśród krajów Europy, 51% pracowników oczekuje podwyżek. Przed nami są Szwedzi – 65% i Brytyjczycy – 59%. Ponad 56% Polaków spodziewa się premii w 2017 r. W tym „rankingu” wyprzedzają nas jedynie Węgrzy – 57% - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy Randstad.

Jak wynika z raportu, odsetek osób, które twierdzą, że są w stanie znaleźć pracę w ciągu pół roku jest rekordowo wysoki i wynosi 83%. Największy optymizm cechuje pracowników w wieku 25-34 lat, aż 92% z nich uważa, że w razie utraty pracy, mogą znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Im osoby starsze tym odsetek ten spada. Wśród osób po 55 roku życia wielkość ta wynosi 62%. W krajach europejskich jesteśmy na pierwszym miejscu w ocenach szansy na znalezienie nowej pracy.

Z jednej strony trzeba zwrócić uwagę na zwiększony optymizm jeśli chodzi o szansę znalezienia pracy, ale jednocześnie widać, że ten czas na jej znalezienie nie liczy się w tygodniach tylko w miesiącach, bo mowa o okresie półrocznym – ocenia Łukasz Komuda ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Zmniejsza się także odsetek osób zmieniających pracę. Na koniec minionego roku wielkość ta wynosiła 24% i była o 2 pkt. proc. niższa od danych za III kw. 2016 r. Jak wynika z badań, głównym powodem zmiany pracy była poprawa jej warunków. Aż 39% osób wskazało to jako powód zmian. Niezadowolenie z obecnego pracodawcy - jako przyczynę - podawało 22%, natomiast zmianę struktury firmy czyli jak można przypuszczać zwolnienie – 21%.

Mimo wzrostu optymizmu, na szansę znalezienia nowej pracy, nadal utrzymuje się wysoki stopień obaw przed jej utratą. 32% Polaków wyraża te obawy, co jest powyżej średniej w Europie, gdzie odsetek ten wynosi 28%. Największy poziom notowany jest w Grecji – 40%, Włoszech 35%, w Wlk. Brytanii i Hiszpanii po 33% czyli mowa o krajach, które borykają się z powaznymi problemami gospodarczymi.

Z jednej strony mamy wysoki optymizm, dotyczący możliwości znalezienia pracy, z drugiej jeden z najwyższych w UE stopień obaw przed jej utratą. Domagamy się zwiększenia stabilności, ale to wiąże się ze spowolnieniem gospodarczym – uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Odsetek osób , które spodziewają się poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce w tym roku wyniósł 46% i zmniejszył się o 6 pkt.proc. w porównaniu do ocen z końca 2015r. Jest to podobna wartość do zanotowanej w Europie, jednak mniejszy spadek, dla całego kontynentu wyniósł on 10 pkt. proc.

65% respondentów, biorących udział w badaniu, ocenia, że rok 2017 będzie dla ich pracodawców lepszy niż ubiegły, a 72% uznało, że 2016 rok był lepszy od 2015.

Powiązane tematy

Komentarze