Informacje

Fot. Fratria/Adam Chelstowski
Fot. Fratria/Adam Chelstowski

Po Programie 500+ startuje Program „Bezpieczny Poród”. Lekarze będą szkolić się na symulatorach

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 23 lutego 2017, 15:38

  • 1
  • Powiększ tekst

Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z PZU uruchamia podyplomowe kształcenie lekarzy położników. Program to odpowiedź na rosnącą po wprowadzeniu Programu 500+ liczbę ciąż oraz próba ograniczenia liczby błędów lekarskich, które kończą się wypłatą odszkodowań

Przedstawiciele PZU, PZU Życie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podpisali dzisiaj list intencyjny w sprawie uruchomienia programu „Bezpieczny Poród”. Jego celem ma być kształcenie podyplomowe lekarzy położników oraz innych osób, pracujących przy opiece nad ciężarnymi kobietami. Szkolenie ma odbywać się Ośrodku Symulacji Medycznych, z wykorzystaniem najnowszej techniki, np. symulatorów porodów, a wzorowane jest na podobnym programie prowadzonym przez kanadyjski Uniwersytet McGill.

Jednym z impulsów do uruchomienia programu był wzrost urodzeń po wprowadzeniu 500+.

W roku 2016 było o ponad 16 tysięcy urodzeń więcej niż rok wcześniej. Przy czym w każdym z dwóch ostatnich miesiącach liczba urodzeń była o 5 tys. większa niż w analogicznych miesiącach roku 2015. Jesteśmy w kontakcie z NFZ, więc wiemy także, że również liczba zarejestrowanych ciąż jest znacząco większa. To zaś oznacza, że większa liczba kobiet oczekuje opieki położniczej na najwyższym poziomie – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny.

Szkolenie podyplomowe ma sprawić, że spadnie liczba ciąż zagrożonych, powikłań przy porodach i innych problemów, wynikających z błędów medycznych.

Korzyści z tego programu odniosą pacjentki i ich dzieci. Im większa wiedza, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędów. Wprawdzie najlepiej uczy się na własnych błędach, ale w tej dziedzinie nie możemy sobie pozwolić na błędy, więc będziemy używać symulacji. Korzyści odniosą ci, którzy się będą szkolić, jako że położnictwo to dziedzina, gdzie jest najwięcej roszczeń odszkodowawczych. No i korzyści odniesie ubezpieczyciel. Nie bez powodu w programie bierze udział PZU, bo jest to największy ubezpieczyciel służby zdrowia w kraju. Szkolenie lekarzy pozwoli na obniżenie liczby błędów, a to będzie oznaczać mniej wypłacanych odszkodowań – powiedział Mirosław Wielgoś, rektor UW.

Przedstawiciele PZU zaś mówili o konieczności pozyskania wiedzy przez lekarzy pracujących w sieci placówek medycznych, która należy do ubezpieczyciela (znanej jako PZU Zdrowie).

PZU Zdrowie ma obecnie ponad milion klientów. Zależy nam, aby korzystać z wiedzy, jakie to centrum może zaoferować. Poza tym uważamy, że firmy takie jak PZU powinny odgrywać aktywną rolę m.in. w życiu społecznym – powiedział Michał Krupiński, prezes Grupy PZU.

Zapowiada się, że proces tworzenia Ośrodka Symulacji Medycznych będzie dość krótki.

Liczymy, że w ciągu kilku tygodni będziemy mogli pokazać, jak ten program będzie funkcjonować – powiedział Andrzej Jaworski, członek zarządu PZU.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze