Informacje

POLSKA NA HANNOVER MESSE 2017 Szydło i Merkel liczą na zacieśnienie współpracy gospodarczej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2017, 13:26

  • 2
  • Powiększ tekst

Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel po zwiedzeniu targów przemysłowych Hannover Messe wyraziły nadzieję, że wydarzenie, którego Polska jest krajem partnerskim, przyczyni się do dalszego zacieśnienia relacji gospodarczych między obu krajami.

Imponujące stanowiska, które mogłyśmy zobaczyć, imponujące pomysły, projekty - to jest przyszłość naszej współpracy, którą mam nadzieję, po dzisiejszym dniu, po tych targach, będziemy mogli jeszcze bardziej zacieśnić - powiedziała Szydło na briefingu prasowym, na którym obecna była również Merkel.

W programie gospodarczym, który realizuje w tej chwili polski rząd, niezwykle duże znaczenie ma gospodarka połączona z nowoczesnymi badaniami naukowymi, rozwojem, nowoczesnymi technologiami, cyfryzacją. To jest przyszłość - mówiła polska premier.

Premier wyraziła satysfakcję, że na targach w Hanowerze jest tak wielu młodych ludzi, "którzy z zapałem pracują nad nowymi wynalazkami, projektami".

Chcę wszystkim państwu pogratulować i podziękować. Mam nadzieję, że te kilka dni spędzone tutaj wspólnie w Hanowerze spowodują, że w przyszłym roku na targach hanowerskich będzie jeszcze więcej wystawców z jeszcze bardziej fantastycznymi projektami - powiedziała Szydło.

Przede wszystkim życzę, aby spotkania biznesowe spowodowały, że będzie nawiązywana tutaj dobra współpraca. Życzę tego sobie również jako premier polskiego rządu, życzę tego polskiej gospodarce. Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu na bazie pomysłów biznesowych będzie jeszcze bardziej zacieśniana nasza współpraca, pomiędzy Polską a Niemcami - kontynuowała premier.

Angela Merkel powiedziała, że widzieliśmy wiele przykładów polsko-niemieckiej kooperacji, a przede wszystkim wiele technologicznych nowinek.

Widzieliśmy wszystkie rodzaje robotów, czujników i wirtualnych instalacji przedsiębiorstw. Można łatwo dostrzec, że gospodarka 4.0 jest nie tylko projektem, lecz jest realizowana w praktyce i dostarcza skutecznych rozwiązań - dodała.

Spotkaliśmy wielu młodych ludzi, którzy z zaangażowaniem i zainteresowaniem stawiają czoło nowym wyzwaniom. Dlatego uważam, że dzień dzisiejszy jest dobrym dniem dla niemiecko-polskiej współpracy - powiedziała Merkel dziennikarzom.

Merkel i Szydło otworzyły wcześniej organizowane po raz 70. targi Hannover Messe, uważane za największą na świecie wystawę branży przemysłowej.

Szefowe obu rządów odwiedziły m.in. stoisko Ursusa w hali 27, gdzie zapoznały się z nowymi możliwościami, które stwarza zastosowanie wodoru w napędach elektrycznych. Zaprezentowany przez firmę autobus elektryczno-wodorowy City Smile Fuel Cell Electric Bus to wspólny projekt firm Ursus i Ziehl Abegg.

Przed chwilą powiedziano, że Ursus jest znany z postaci siłacza z kart książki Sienkiewicza, ale dla nas jest też znany z tego, że wspiera polski rząd w rozwoju nowoczesnych technologii zgodnie ze strategią ministra (Mateusza) Morawieckiego - powiedziała premier Beata Szydło.

Szydło i Merkel odwiedziły też ekspozycję producenta kompresorów Kaeser z Koburga. Niemcy są największym partnerem handlowym Polski. W zeszłym roku polsko-niemieckie obroty handlowe przekroczyły po raz pierwszy 100 mld euro.

Na podst. PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze