Informacje

PAP/Jakub Kamiński
PAP/Jakub Kamiński

Gowin: Katar jest ważnym partnerem dla Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 maja 2017, 15:29

  • 1
  • Powiększ tekst

Katar jest ważnym partnerem dla Polski w dziedzinie energetyki, ale mam nadzieję, że już wkrótce współpraca ta rozszerzy się na inne gałęzie gospodarki – powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin dziennikarzom w piątek podczas Katarsko-Polskiego Forum Gospodarczego.

Wicepremier podkreślił, że zwłaszcza udział polskich firm w inwestycjach infrastrukturalnych "to byłoby coś, co mogłoby pchnąć stosunki polsko-katarskie na nowe tory". Wyjaśnił, że wizyta jest szansą dla sektora budowlanego, który może skorzystać na organizacji w Katarze piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku.

Gowin przypomniał też, że gazoport w Świnoujściu działa i zdecydowanie zwiększa zakres bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W marcu podpisane zostało dodatkowe porozumienie między PGNiG a Qatargas. Wolumen gazu skroplonego pobieranego z Kataru będzie znacznie większy - wyjaśnił. I dodał: "Na razie jest za wcześnie (żeby mówić o dodatkowym kontrakcie gazowym – PAP). Wydaje się, że porozumienie (podpisane w marcu-PAP) w tej chwili wyczerpuje potrzeby polskiej strony".

Chodzi o ponad 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.

Zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne Polski do roku 2034 - podkreślił Gowin podczas warszawskiego forum.

Minister ekonomii i handlu Kataru Ahmed Bin Jassim Bin Mohamed al-Thani dodał, że Polska i Katar "dzielą aspiracje do stworzenia stabilnej przyszłości dla swoich obywateli"; mają duży potencjał do współpracy, ponieważ Polacy i Katarczycy dobrze się uzupełniają.

Jak wskazał z kolei prezes Katarskiej Izby Gospodarczej Sheikh Khalifa Bin Jassim Bin Mohammed Al Thani, „Polska jest jedną z najszybciej rosnących gospodarek UE, zaś Katar najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem na świecie.(...) Spotkanie to będzie zatem dobrą okazją do nawiązania kontaktów w przyszłości.”

Również zdaniem wiceministra rozwoju Pawła Chorążego nasza gospodarka może zyskać na kontaktach z Katarem.

Katar jest bardzo ważnym eksporterem gazu do Polski. W drugą stronę kontakty handlowe mogą uzyskać nową dynamikę. To jest z jednej strony sektor budowlany - należy pamiętać o tym, że Katar realizuje szereg inwestycji związanych z organizacją w swoim kraju piłkarskich mistrzostw świata. Polskie firmy budowlane, również produkujące maszyny, mogą stać się potencjalnymi eksporterami na rynek katarski, ale to są również producenci mebli - powiedział.

Wyjaśnił, że mamy już pierwszą spółkę joint-venture, która została zawiązana przez firmę meblarską Nowy Styl.

To forum ma posłużyć polskim przedsiębiorcom i przedsiębiorcom katarskim z jednej strony do nawiązania kontaktów, a z drugiej - do rozpoznania przez Katarczyków, jakie możliwości oferuje rynek polski w różnych sektorach i umożliwić nawiązanie kontaktów, które poskutkują umowami i konkretnymi inwestycjami w obu krajach - podkreślił.

Dodał, że w Pałacu Prezydenckim podpisano umowy o różnym charakterze m.in. z obszaru zdrowia.

Mamy również uzgodnioną umowę z partnerem katarskim dotyczącą powołania wspólnej komisji międzyrządowej. Takie komisje mamy (...) z większością partnerów w Europie i na świecie. To jest również jeden z instrumentów, który pozwala na poziomie politycznym budować relacje, nadawać im nową dynamikę, poznawać wzajemne oczekiwania i potrzeby - wskazał Chorąży.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwrócił z kolei uwagę, że Katar jest dużym eksporterem surowców naturalnych, ale jednocześnie sam potrzebuje wielu towarów.

Z Polski mamy duży eksport, jeżeli chodzi o produkty rolne, maszyny, elektronikę - sięgający kilkuset milionów euro. Na pewno możemy poszerzyć te rynki eksportowe. Z drugiej strony Katar przygotowuje się do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku i w ramach przygotowań infrastruktury pod to wydarzenie polskie firmy mogą być wykonawcami, mogą wygrywać kontrakty. Pierwsze sukcesy już się pojawiły - polska firma dostarcza siedziska na stadiony podczas tych mistrzostw – powiedział Borys.

Dodał, że rozmowy między partnerami polskimi i katarskimi prowadzone są w obszarach związanych m.in. z przemysłem maszynowym, motoryzacją i produktami rolnymi.

Jak podkreślił sekretarz generalny Najwyższego Komitetu Dostaw i Dziedzictwa Hassan Al Thawadi, odpowiedzialny m.in. za organizację piłkarskich Mistrzostw Świata 2022, w zeszłym miesiącu otwarto w Katarze fabrykę produkującą siedziska, pierwszą tego typu w regionie, która korzysta z polskiej technologii.

Poza tym, że będzie ona dostarczać siedziska dla trzech stadionów w Katarze, może posłużyć też za punkt wyjścia na inne rynki np. indyjski czy irański, a także GCC (rynki Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej - PAP) - podkreślił.

Prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki powiedział PAP, że w obliczu wyzwań, przed którymi stoi polska energetyka, KGHM musi (...) dywersyfikować swoje źródła wytwórcze.

Chętnie pozyskamy wiedzę od firm z Kataru w zakresie finansowania projektów energetycznych, w zakresie inwestycji w tego typu aktywa. KGHM jest otwarty na możliwości pozyskiwania partnerów - wskazał.

Dodał, że Katarczycy są bardzo poważnym partnerem biznesowym finansującym inwestycje.

”Firmy szukają możliwości ekspansji na rynki europejskie. Są zainteresowanie możliwościami dywersyfikacji tradycyjnych fundamentów, na których stoi katarska gospodarka czyli ropy i gazu".

Wartość wymiany handlowej Polski z Katarem osiągnęła w 2016 roku ponad 380 milionów dolarów. Wartość importu do Polski o ponad 200 milionów dolarów przekracza wartość eksportu naszych towarów do Kataru.

Na podst. PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze