Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Na giełdach spadki: Tanieją spółki energetyczne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 maja 2017, 10:20

  • 1
  • Powiększ tekst

Na giełdach spadki - od Tokio po parkiety w Europie. Najmocniej tanieją spółki energetyczne w reakcji na czwartkową decyzję OPEC - podają maklerzy.

Kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się w czwartek w Wiedniu na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

Na rynkach jest jednak rozczarowanie, zwłaszcza tym, że kartel nie zwiększył poziomu cięć ropy.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 1 proc. po zniżce w czwartek aż o 4,8 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,21 USD, po zniżce o 69 centów, czyli 1,4 proc.

GOSPODARKA USA POWOLNA

Po południu inwestorzy poznają dane o PKB USA w I kwartale 2017 r. Będzie to drugie wyliczenie.

Analitycy oceniają, że w ciągu 3 pierwszych miesięcy tego roku amerykańska gospodarka rozwijała się w tempie 0,9 proc. wobec szacowanych wcześniej 0,7 proc. Już teraz jednak ekonomiści obniżają swoje prognozy wzrostu PKB w II kwartale.

SYCYLIA W CENTRUM UWAGI

W piątek w Taorminie na Sycylii rozpoczyna się dwudniowy szczyt przywódców G7, grupy najbardziej wpływowych państw świata (Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada).

W spotkaniu uczestniczyć będzie czworo nowych przywódców: prezydenci: Donald Trump i Emmanuel Macron oraz premierzy: Theresa May i Paolo Gentiloni. Będą też: kanclerz Angela Merkel oraz premierzy Justin Trudeau i Shinzo Abe. Przybędą również szefowie Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, Jean-Claude Juncker i Donald Tusk.

Oczekuje się, że obrady skoncentrowane będą na walce z terroryzmem; trudniejszym tematem dyskusji będą kwestie klimatyczne i handlowe ze względu na prezydenta Trumpa, który kwestionuje wolny handel i politykę klimatyczną swego poprzednika Baracka Obamy.

W PIĄTEK SŁABY HANDEL

Podczas ostatniej w tym tygodniu sesji na rynkach może być słaby handel, z mniejszymi obrotami, bo wiele rynków przygotowuje się już do długiego weekendu. Są to między innymi USA i Wielka Brytania, w których poniedziałek będzie wolnym dniem.

PAP Biznes/ as/

Powiązane tematy

Komentarze