Informacje

Otwarcie połączenia Nairobi-Mombasa, fot. PAP/EPA/Daniel Irungu (4)
Otwarcie połączenia Nairobi-Mombasa, fot. PAP/EPA/Daniel Irungu (4)

Kenia: Otwarto zbudowaną przez Chiny za 3,3 mld dol. linię kolejową Nairobi-Mombasa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 maja 2017, 23:04

  • 1
  • Powiększ tekst

Kenijski prezydent Uhuru Kenyatta otworzył we wtorek linię kolejową łączącą stołeczne Nairobi z położoną nad Oceanem Indyjskim Mombasą. Inwestycja stanowi element koncepcji gospodarczej Jednego Pasa i Jednej Drogi, w ramach której Chińczycy rozbudowują drogi, koleje oraz porty na szlakach handlowych.

Chińska inwestycja pozwoli na skrócenie czasu podróży z Nairobi do Mombasy z 10 do czterech godzin.

Nowa linia kolejowa częściowo zastąpi szlak ekspresu wybudowanego przez Brytyjczyków na przełomie XIX i XX wieku, łączącego Jezioro Wiktorii z Oceanem Indyjskim. **Kenijski odcinek kolei to pierwszy fragment dłuższej trasy mającej na celu zintegrowanie Ugandy, Rwandy i Sudanu Południowego z portem w Mombasie; ma ona umożliwić wzrost handlu w Afryce Wschodniej.

tytuł

Przez sześć lat zarządcami kolei będą Chińczycy, potem przejmie ją kenijski rząd. Inwestycja stanowi element koncepcji gospodarczej Jednego Pasa i Jednej Drogi, w ramach której Chińczycy rozbudowują drogi, koleje oraz porty na szlakach handlowych. W zeszłym roku Chińczycy wybudowali połączenie kolejowe między Etiopią i portem w Dżibuti.

tytuł

Prezydent Uhuru Kenyatta, który w sierpniu będzie ubiegał się o reelekcję, popiera budowę kolei i przekonuje, że jest ona konieczna dla rozwoju gospodarczego Kenii i całej Afryki Wschodniej.

tytuł

Przeciwnicy nowej kolei obawiają się jednak, że wcale nie przyniesie ona spodziewanych dochodów, za to budując ją za pieniądze Chińczyków, rząd i państwo popadną w niebezpieczne długi. Cały koszt budowy szacowany jest na ok. 3,3 mld dolarów i niemal w całości zostanie sfinansowany z chińskich pożyczek. Publiczny chiński bank finansuje 90 proc. przedsięwzięcia, a 10 proc. - kenijski rząd.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze