Informacje

Jadwiga Emilewicz: Chcemy rozwoju sektora kosmicznego w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 czerwca 2017, 12:48

  • 1
  • Powiększ tekst

Jesteśmy "ogromnie zainteresowani" rozwojem sektora kosmicznego - powiedziała podczas Forum Satelitarnego 2017 wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że zgodnie z szacunkami KE ok. 7-8 proc. PKB jest wytwarzane przy pomocy aplikacji satelitarnych

Forum Satelitarne 2017, które odbywa się w poniedziałek w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie, to największa w tym roku konferencja poświęcona technikom satelitarnym i wykorzystaniu danych satelitarnych. Jej głównym celem jest analiza potencjału rynku downstream oraz zainicjowanie rozmów biznesowych pomiędzy administracją, dużymi spółkami i innowacyjnymi firmami z tej branży.

Obecna na Forum wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę, że Komisja Europejska szacuje, że ok. 7-8 proc. PKB europejskiego jest wytwarzane przy pomocy aplikacji satelitarnych.

Gdyby dzisiaj nastąpiła jakaś dramatyczna, kosmiczna awaria, mielibyśmy bardzo poważne problemy - powiedziała.

Podkreśliła, że technologia kosmiczna "to rzeczywiście ogromny obszar", który obejmuje także "praktyczne, codzienne działania, takie, które są bliskie naszemu sercu".

Czytaj też ARP chce ściślejszej współpracy firm kosmicznych z innymi branżami

Zdaniem Emilewicz jednym z możliwych sposobów na wykorzystanie danych kosmicznych może być rolnictwo. Wyjaśniła, że "jeśli będziemy potrafili wykorzystywać aplikacje po to, aby sprzedając rolnikom nawozy mówić im kiedy, ile i czego mają na pole wrzucić, to będzie rzecz, która poprawi efektywność i w tym wydawałoby się zupełnie niekosmicznym obszarze".

Nie trzeba zatem budować marsjańskiej wioski, aby z danych kosmicznych korzystać - podsumowała wiceminister.

Podkreśliła, że rząd jest "ogromnie zainteresowany" rozwojem sektora kosmicznego i przypomniała, że "kosmos stał się jednym z projektów flagowych wpisanych w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze