Informacje

fot: PAP/EPA/Zach Gibson / POOL
fot: PAP/EPA/Zach Gibson / POOL

PISM: wizyta Trumpa jasnym sygnałem dla amerykańskiego biznesu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lipca 2017, 14:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Udział sekretarzy handlu i skarbu - dwóch najważniejszych osób dla polityki gospodarczej Stanów Zjednoczonych - w delegacji prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce będzie stanowił jasny sygnał dla amerykańskiego biznesu, że Europa Środkowa to obiecujący kierunek - podkreślają analitycy PISM

Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Bartosz Wiśniewski na środowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w składzie delegacji znajdzie się "ekipa gospodarcza" administracji amerykańskiej: sekretarz handlu i sekretarz skarbu.

To dwie najważniejsze osoby z punktu widzenia kształtowania polityki gospodarczej administracji - podkreślił. Jak dodał, sam Trump traktuje sprawy gospodarcze priorytetowo.

W ocenie Wiśniewskiego to, że na szczycie Trójmorza pojawia się sekretarz handlu, który jest drugą po sekretarzu stanu osobą w amerykańskiej administracji odpowiedzialną za kształtowanie relacji zewnętrznych Stanów Zjednoczonych, stanowi jasny sygnał dla amerykańskiego biznesu, że Europa Środkowa to obiecujący kierunek.

Szczyt Trójmorza z udziałem reprezentantów 12 państw będzie odbywać się równolegle z wizytą prezydenta Trumpa w Warszawie, amerykański przywódca spotka się z liderami państw Trójmorza w czwartek.

Wiśniewski dodał, że USA szykują się do wejścia na globalny rynek gazu skroplonego, a Trójmorze to inicjatywa mająca na celu ukształtowanie spójnego rynku gazowego i rozwój infrastruktury w tym obszarze. Ekspert PISM nie spodziewa się jednak, że podczas wizyty dojdzie do zawarcia kontraktu gazowego, co wynika ze składu delegacji.

Prezydentowi Trumpowi nie towarzyszy żadna delegacja biznesowa - zaznaczył. W kulturze polityczno-biznesowej w Stanach Zjednoczonych tam, gdzie administracja stawia swoją pieczęć, biznes idzie za tą rekomendacją" - powiedział analityk PISM. Wiśniewski spodziewa się, że efektem wizyty może być "rozpoczęcie rozmów na temat misji handlowej w takich sektorach jak energetyczny, cyfrowy, transportowy".

W ocenie Wiśniewskiego najważniejszym elementem wizyty z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych będzie przemówienie Donalda Trumpa na pl. Krasińskich.

Będzie to przemówienie, które ustawi resztę podróży prezydenta po Europie, będzie na pewno uważnie słuchane w Berlinie, Paryżu, Pekinie, Moskwie - powiedział Wiśniewski. Po zakończeniu wizyty w Warszawie w czwartek Trump uda się do Hamburga na szczyt G20.

Według eksperta przemówienie będzie dotyczyło polityki USA wobec Europy Środkowej i Wschodniej, ale przede wszystkim jest zapowiadane jako pierwsze i najważniejsze wystąpienie programowe prezydenta Stanów Zjednoczonych poświęcone polityce zagranicznej poza USA.

Ciężar gatunkowy na pewno będzie wychodził poza relacje dwustronne - podkreślił Wiśniewski.

Ekspert spodziewa się, że prezydent Stanów Zjednoczonych wykorzysta okazję, którą daje zabranie głosu w Polsce, do dalszego mobilizowania państw członkowskich NATO w Europie do podnoszenia wydatków na zbrojenia. "W Warszawie będzie mógł powiedzieć, że Polska jest tym państwem, które 2 proc. na obronność przeznacza i jest modelowym sojusznikiem" - powiedział.

Według niego Trump wybrał Warszawę jako miejsce, gdzie wygłosi wystąpienie programowe, ponieważ to tu może pokazać, jak "konkretnie Stany Zjednoczone angażują się w bezpieczeństwo Europy". Ekspert przypomniał, że Trumpowi było wytykane, iż nie potwierdza zaangażowania USA w gwarancje realizacji art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. W jego ocenie przyjeżdżając do Polski, w której stacjonują amerykańscy żołnierze, Trump, niekoniecznie mówiąc o art. 5, może pokazać zaangażowanie Ameryki we wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki i całego obszaru euroatlantyckiego.

Analityczka PISM Veronika Jóźwiak przypomniała, że Trójmorze to inicjatywa chorwacka, którą Polska wsparła. Dodała, że zgodnie z deklaracją z Dubrownika, którą reprezentanci 12 państw podpisali w sierpniu zeszłego roku podczas pierwszego szczytu tego formatu, Trójmorze ma służyć pogłębieniu integracji europejskiej i jej harmonizacji. "Wpisuje się to w cele polskiej polityki regionalnej, która dąży do tego, by przyspieszyć wyrównanie cywilizacyjne między zachodnią a środkową i wschodnią częścią Unii Europejskiej" - podkreśliła.

SzSz PAP

Powiązane tematy

Komentarze