Informacje

Strąk z KAS: Dochody z VAT wyniosą co najmniej 150 mld zł w tym roku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 sierpnia 2017, 11:46

  • 2
  • Powiększ tekst

Dochody państwa z poboru podatku od towarów i usług (VAT) wyniosą w tym roku co najmniej 150 mld zł, poinformował dyrektor departamentu poboru podatku w Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Tomasz Strąk. Według ustawy budżetowej na 2017 r., dochody z VAT zaplanowano w tym roku na poziomie 143,48 mld zł.

Dochody [z VAT] wyniosły 80,02 mld zł w I półroczu br. i było to najlepsze półrocze od 2007 r.. […]Prognozujemy nasze dochody na co najmniej 150 mld zł w tym roku - powiedział Strąk podczas konferencji prasowej. Te 143 mld zł zapisane w budżecie osiągniemy już w listopadzie, stąd ta nasza prognoza co najmniej 150 mld zł na cały rok - wyjaśnił.

W ub. tygodniu wiceminister finansów Paweł Cybulski informował, że tegoroczne wpływy z VAT powinny być wyższe od poziomu założonego w ustawie budżetowej na 2017 r.

Według danych resortu dochody z VAT w I półr. br. wyniosły 80,02 mld zł, a zwroty wyniosły 37,84 mld zł.

W grudniu ub. r. wypłaciliśmy o prawie 6 mld zł więcej przedsiębiorcom, stosowaliśmy terminy zamiast 60 dniowe np. 25 dniowe. Natomiast w kolejnych miesiącach zwracamy więcej niż wynika z deklaracji, co oznacza , że nadal skracamy terminy - powiedział także Strąk.

Na początku czerwca wicepremier. minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że dotychczasowe wyniki budżetu wskazują, że rząd idzie "we właściwym kierunku", jeśli chodzi o realizację zapowiadanego zwiększenia wpływów z VAT w tym roku o 10,9% r/r.

(ISBnews) SzSz

Powiązane tematy

Komentarze