Informacje

BZ WBK: Wielka Brytania nawet po Brexicie będzie atrakcyjna dla polskich eksporterów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 sierpnia 2017, 13:56

  • 0
  • Powiększ tekst

Brexit nie zahamuje w najbliższym czasie polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii, uważają ekonomiści Banku Zachodniego WBK

Negocjacje brexitowe są postrzegane jako znak zapytania dla europejskich gospodarek, w tym dla Polski, ale w kontekście handlu zagranicznego ostatecznie wcale nie muszą przynieść negatywnych rozstrzygnięć. Według nas, eksporterzy powinni mądrze, ale ze spokojem planować swój biznes na Wyspach - oceniają analitycy Banku Zachodniego WBK.

Wielka Brytania opuści Unię Europejską w marcu 2019 r., zaś maksymalnie przez trzy kolejne lata będzie prowadzić handel z krajami UE na dotychczasowych zasadach.

Wielka Brytania nie musi przesunąć się na liście odbiorców polskiego eksportu z obecnego miejsca drugiego na dalsze pozycje. Jeśli chodzi o relacje handlowe, to Brexit nie jest na rękę nikomu. Każda zmiana obecnych zasad byłaby dla obu stron zmianą na gorsze. Dlatego wydaje się, że zachowanie status quo jest wysoce prawdopodobne - powiedział ekonomista Banku Zachodniego WBK Marcin Luziński.

Ekonomiści podkreślają, że inne rozwiązania niż wprowadzenie okresu przejściowego gwarantującego dotychczasowe zasady handlu między Wielką Brytanią a UE nie muszą oznaczać dla polskich eksporterów utraty opłacalności prowadzenia biznesu na Wyspach.

Nie jest zasadne, aby z racji samego Brexitu rezygnować choćby ze wstępnego rozpoznania możliwości. Wielka Brytania to duży rynek i dla wielu branż pozostanie bardzo atrakcyjny niezależnie od wyniku negocjacji z Unią Europejską. Już teraz niektóre firmy uwzględniają w analizach dotyczących opłacalności wejścia czy rozwijania biznesu na Wyspach scenariusz przejścia na zasady WTO biorąc pod uwagę ewentualne cła czy bariery pozataryfowe. Dzięki temu unikną niespodzianek w przypadku braku porozumienia co do np. czasowego utrzymania unii celnej - powiedział dyrektor ds. finansowania handlu w Banku Zachodnim WBK Piotr Dylak Stan obecny dobrej kondycji polskiego eksportu na Wyspy potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. W III kw. 2016 r. - tj. po ogłoszeniu wyników referendum brexitowego pod koniec czerwca 2016 r.) sprzedaż polskich firm na Wyspach zmalała nieco w stosunku do II kw., ale potem powróciła na ścieżkę wzrostową. Według danych GUS, opracowanych przez BZ WBK, w III kw. 2016 r. eksport osiągnął wartość 2,99 mld euro wobec 3,06 mld euro kwartał wcześniej i od IV kw. 2016 r. wykazuje tendencję wzrostową - od 3,13 mld euro w IV kw. 2016 r. do 3,18 mld euro w II kw. 2017 r.

W całej I poł. 2017 r. eksport - liczony w euro - do Wielkiej Brytanii wzrósł o 5,8 proc., przy wzroście całego polskiego eksportu o 8,4 proc.. Udział Wielkiej Brytanii w całości eksportu wyniósł w tym okresie 6,4 proc. (zaś największego partnera handlowego Polski, Niemiec - 27,2 proc.).

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze