Informacje

Rosja zażądała redukcji personelu ambasady USA w Moskwie. Amerykańska odpowiedź uderza w Rosjan

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 sierpnia 2017, 14:53

  • 1
  • Powiększ tekst

Ambasada USA w Moskwie poinformowała, że radykalnie ograniczy działanie służb wizowych w Rosji po zażądanych przez nią redukcjach personelu w placówkach dyplomatycznych USA. Moskwa wprowadziła restrykcje w odpowiedzi na amerykańskie sankcje

Ambasada amerykańska powiadomiła, że 23 sierpnia zawiesza wydawanie w Rosji wiz nieimigracyjnych i że procedura ich wydawania zostanie wznowiona 1 września, lecz jedynie w Moskwie.

Decyzja ta oznacza, że Rosjanie pragnący odwiedzić USA w celach turystycznych będą musieli udać się do Moskwy po wizę; nie będą mogli korzystać z konsulatów USA w Petersburgu, Jekaterynburgu (na Uralu) i Władywostoku (na Dalekim Wschodzie). Wydawanie wiz w konsulatach USA w Rosji zostaje wstrzymane na czas nieokreślony - poinformowała amerykańska ambasada na swej stronie internetowej. Zamieściła także szczegółowe informacje dla osób, które miały wcześniej wyznaczone spotkania w sprawie wiz.

Gdy amerykański Kongres przyjął pod koniec lipca ustawę, wprowadzającą nowe sankcje wobec członków rządu Rosji w odpowiedzi na próby wpłynięcia Moskwy na wynik wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2016 roku MSZ Rosji ogłosiło, że oczekuje doprowadzenia do 1 września br. Liczby pracowników placówek dyplomatycznych USA w Rosji do ściśle odpowiadającej liczbie Rosjan w placówkach w USA, czyli 455 osób.

Wówczas sekretarz stanu USA Rex Tillerson zapowiadał, że do 1 września USA odpowiedzą na zażądaną przez Rosję redukcję na swym terenie personelu amerykańskich placówek dyplomatycznych.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że Rosja przeanalizuje komunikat w sprawie przerwy w wydawaniu amerykańskich wiz obywatelom Rosji nim odpowie na te ograniczenia. Jednocześnie podkreślił, że władze Rosji nie zamierzają się za to "odgrywać" na amerykańskim społeczeństwie.

-Pierwsze wrażenie jest takie, że amerykańscy autorzy tych decyzji podjęli kolejną próbę wywołania niezadowolenia rosyjskich obywateli działaniami władz Rosji. To logika tych, którzy organizują kolorowe rewolucje - powiedział Ławrow.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze