Informacje

Polsko-Węgierskie Forum Gospodarcze w Kraśniku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 czerwca 2013, 13:33

    Aktualizacja: 11 czerwca 2013, 13:34

  • 0
  • Powiększ tekst

21 – 22 czerwca br. odbędzie się w Kraśniku Polsko-Węgierskie Forum Gospodarcze. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są Burmistrz Miasta Kraśnik oraz władze samorządowe węgierskiego miasta partnerskiego Hajdúböszörmény. W Forum wezmą udział przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy oraz politycy z Polski i Węgier. Uczestnicy będą rozmawiać o możliwościach rozwoju gospodarczego obu krajów w kontekście współpracy lokalnego biznesu i administracji.

Specjaliści podkreślają, że głębsza integracja na poziomie samorządów i lokalnych przedsiębiorców może być jednym z ważniejszych czynników sprzyjających współpracy ekonomicznej między oboma krajami.

- Podczas dwustronnych rozmów z przedstawicielami węgierskiego miasta partnerskiego Hajdúböszörmény zrodziła się inicjatywa zorganizowania regionalnego forum gospodarczego z udziałem przedsiębiorców, naukowców,  samorządowców oraz polityków z Polski i Węgier

– wyjaśnia genezę tego przedsięwzięcia Burmistrz Miasta Kraśnik Mirosław Włodarczyk.

– Pragniemy, aby w naszym mieście odbyła się debata dotycząca możliwości rozwoju gospodarczego i wymiany handlowej z uwzględnieniem lokalnej specyfiki obu krajów. Będziemy dyskutować nie tylko o ekonomicznych aspektach takiej współpracy, ale również aspektach prawnych i finansowych. To szansa dla naszych rodzimych przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem swojej działalności na innych rynkach. Szansa na zdobycie cennej wiedzy oraz nawiązanie kontaktów.

Współorganizatorami Forum są Starosta Kraśnicki, władze miasta Hajdúböszörmény oraz Kraśnicka Izba Gospodarcza. O szczególnej randze imprezy świadczą jej patroni honorowi:  Minister Spraw Zagranicznych Węgier Janos Martonyi, Ambasador Węgier w Polsce dr Ivan Gursyanik, Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Minister Rolnictwa RP Stanisław Kalemba, Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman. Partnerem naukowym został Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Integralną część Forum stanowić będzie Gala Finałowa konkursu "Dobre bo Kraśnickie" zorganizowanego przez Kraśnicką Izbę Gospodarczą, w trakcie której poznamy najlepsze firmy regionu oraz ich produkty. Konkurs skierowany jest do właścicieli firm i gospodarstw rolnych zarejestrowanych w mieście i powiecie kraśnickim. Dzięki niemu lokalne produkty będą miały szansę na lepszą i skuteczniejszą promocję.

Celem Konkursu jest wyróżnianie dobrych firm i producentów rolnych, a także wspieranie ich rynkowej konkurencyjności.

- Nie tylko ogólnopolskie czy światowe marki oferują wartościowe produkty – podkreśla Wiesław Michałowski. - Dobre są także te miejscowe. W Kraśniku i okolicznych gminach mamy wielu bardzo dobrych przedsiębiorców, którzy funkcjonują na rynku lokalnym, ale także ogólnopolskim i światowym.

Więcej informacji o Forum na stronie: http://forumgospodarcze.krasnik.eu/

Powiązane tematy

Komentarze